Wybór języka
powrót

Zagraliśmy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy i pierwsi w lubuskim mamy oscylometr impulsowy!

W Światowy Dniu Zdrowia, 7 kwietnia br. Szpital Rehabilitacyjno - Leczniczy dla Dzieci Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wojnowie (jednostka organizacyjna Powiatu Zielonogórskiego) otrzymał darowiznę od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w postaci nowoczesnego sprzętu diagnostycznego.

 

Szpital w Wojnowie jest pierwszą w lubuskim i 13 placówką zdrowotną w Polsce, która otrzymała sprzęt w postaci Oscylometru impulsowego ze spirometrią model Vyntus IOS produkcji CareFusion od firmy Miro sp. z o.o.  Zestaw jest wyposażony w: 350 dodatkowych filtrów, 2 sitka oporowe, 3 kolanka połączeniowe, 1 zestaw do kontroli poprawności wskazań aparatu. Wraz ze sprzętem Fundacja WOŚP zapewniła szkolenia instalacyjne i dodatkowe dla wszystkich odbiorców oraz zapewniła 4-letnią gwarancję. Koszt aparatury medycznej to ponad 160.000zł.

W Polce jest obecnie dostępnych ponad dwadzieścia aparatów medycznych tej klasy. W województwie lubuskim będzie to pierwszy aparat tego typu.

Sprzęt umożliwi świadczenie usług zdrowotnych z zakresu rehabilitacji pulmonologicznej wieku rozwojowego. Zastosowanie IOS umożliwia ocenę stanu układu oddechowego u dzieci.

Techniki oscylometryczne IOS są od lat z powodzeniem stosowane w badaniach układu oddechowego u dzieci, ponieważ wymagają jedynie pasywnej współpracy i badania wykonuje się przy spokojnym oddychaniu  (metoda diagnostyczna nie jest obciążająca dla pacjenta).

Oscylometria impulsowa (IOS, impulse oscillometry) stanowi modyfikację FOT. Badanie metodą IOS znalazło zastosowanie u dzieci chorych na astmę w ocenie odwracalności obturacji pod wpływem leków rozkurczających oskrzela oraz w ocenie nadreaktywności oskrzeli w próbie prowokacyjnej zarówno zimnym powietrzem, jak i metacholiną. Badanie tą metodą było bardziej czułe niż pomiar FEV1 w rozpoznawaniu zmian drożności oskrzeli w testach bronchomotorycznych.

Technika IOS przewyższała pletyzmografię w wykrywaniu długotrwałych zmian czynnościowych układu oddechowego będących następstwem przewlekłego wziewnego leczenia przeciwzapalnego u dzieci w wieku przedszkolnym chorych na astmę oskrzelową.