Wybór języka
powrót

Zabytki

Ratusz

Swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w 1856 roku i późniejszym przeróbkom. W ścianie frontowej wmurowana jest tablica upamiętniająca wydarzenie, dzięki któremu Kargowa przeszła do historii Polski jako jedyne miasteczko zachodniej Rzeczypospolitej, w którym garnizon dowodzony przez kapitana Więckowskiego stawiał zbrojny opór postanowieniom II rozbioru Polski oraz tablica upamiętniająca 200 rocznicę pierwszego odegrania Mazurka Dąbrowskiego na ziemiach zachodnich w mieście granicznym w Kargowej.

Pałac w Kargowej 

Dawna rezydencja właścicieli miasta - rodziny Unrug. Pochodzi z XVII wieku. W 1730 roku szambelan królewski Karol Unrug przekazał pałac królowi Augustowi Mocnemu w dożywocie z prawem przebudowy i rozbudowy. Po nagłej śmierci króla ogień strawił stary pałac. Po pożarze odbudowano pałac Unrugów, jednak bez architektonicznych dekoracji i wewnętrznego wystroju. Z osiemnastowiecznej zabudowy pozostała oficyna z ciekawym portalem, spichrz i stajnia. Obecnie pałac jest własnością prywatna bez możliwości zwiedzania.

Kościół Poewangielicki

Obecnie pomocniczy Św. Maksymiliana Kolbego, wzniesiony w latach 1801 - 1805 w miejscu starej budowli. Prosty w założeniu i bryle posiada stylowe cechy późnego klasycyzmu.

Kościół Parafialny Św. Wojciecha

Wybudowany w 1892 r., przebudowany w 1932 r., nawiązuje stylowo do romanizmu i gotyku.

Kościół w Smolnie Wielkim

Pochodzi z XVII w. styl neoromański

Kościół w Karszynie

Kościół klasycystyczny, z barokowym wnętrzem, zbudowany w 1792 r.

Pałac w Wojnowie

Wzniesiony w 1910 r. na miejscu starszego w formie neobarokowej. Ciekawostką jest fakt, że  do 1944 r. mieszkał w nim książę holenderski Bernhard  v Lippe - Biesterfeld. Dziś z uwagi  na świetne  warunki mikroklimatyczne mieści się w nim  szpital rehabilitacyjno – leczniczy dla dzieci ze schorzeniami układu oddechowego.

Obelisk koło Starego Jaromierza

Upamiętnia mord hitlerowców dokonany 25 stycznia 1945r. na 41 kobietach pochodzenia żydowskiego.

Położenie
Historia
Gospodarka
Oferta inwestycyjna
Kultura
Turystyka
Zabytki
Imprezy cykliczne
Baza noclegowa
Współpraca zagraniczna