Ratusz
Swój obecny kształt zawdzięcza rozbudowie w 1856 roku i późniejszym przeróbkom. W ścianie frontowej wmurowana jest tablica upamiętniająca wydarzenie, dzięki któremu Kargowa przeszła do historii Polski jako jedyne miasteczko zachodniej Rzeczypospolitej, w którym garnizon dowodzony przez kapitana Więckowskiego stawiał zbrojny opór postanowieniom II rozbioru Polski oraz tablica upamiętniająca 200 rocznicę pierwszego odegrania Mazurka Dąbrowskiego na ziemiach zachodnich w mieście granicznym w Kargowej.
Pałac w Kargowej
Dawna rezydencja właścicieli miasta - rodziny Unrug. Pochodzi z XVII wieku. W 1730 roku szambelan królewski Karol Unrug przekazał pałac królowi Augustowi Mocnemu w dożywocie z prawem przebudowy i rozbudowy. Po nagłej śmierci króla ogień strawił stary pałac. Po pożarze odbudowano pałac Unrugów, jednak bez architektonicznych dekoracji i wewnętrznego wystroju. Z osiemnastowiecznej zabudowy pozostała oficyna z ciekawym portalem, spichrz i stajnia. Obecnie pałac jest własnością prywatna bez możliwości zwiedzania.
Kościół Poewangielicki
Obecnie pomocniczy Św. Maksymiliana Kolbego, wzniesiony w latach 1801 - 1805 w miejscu starej budowli. Prosty w założeniu i bryle posiada stylowe cechy późnego klasycyzmu.
Kościół Parafialny Św. Wojciecha
Wybudowany w 1892 r., przebudowany w 1932 r., nawiązuje stylowo do romanizmu i gotyku.
Kościół w Smolnie Wielkim
Pochodzi z XVII w. styl neoromański
Kościół w Karszynie
Kościół klasycystyczny, z barokowym wnętrzem, zbudowany w 1792 r.
Pałac w Wojnowie
Wzniesiony w 1910 r. na miejscu starszego w formie neobarokowej. Ciekawostką jest fakt, że do 1944 r. mieszkał w nim książę holenderski Bernhard v Lippe - Biesterfeld. Dziś z uwagi na świetne warunki mikroklimatyczne mieści się w nim szpital rehabilitacyjno – leczniczy dla dzieci ze schorzeniami układu oddechowego.
Obelisk koło Starego Jaromierza
Upamiętnia mord hitlerowców dokonany 25 stycznia 1945r. na 41 kobietach pochodzenia żydowskiego.