Wybór języka
powrót

Gospodarka

Atrakcyjność oferty inwestycyjnej wynika z położenia Kargowej w Kotlinie Kargowskiej, wśród lasów i jezior, nad rzeką Obrzycą. Dogodne połączenie komunikacyjne przy drodze krajowej nr 32 Poznań – Zielona Góra, bliskość granicy zachodniej, sąsiedztwo z Wielkopolską i nieskażona przyroda z łagodnym klimatem sprzyjają osiedlaniu się na terenie gminy nowych mieszkańców, a także przedsiębiorców. Wojnowo wraz ze szpitalem leczącym choroby układu oddechowego u dzieci, położone nad jeziorem, wśród lasów sosnowych podkreśla uzdrowiskowy charakter klimatu w gminie Kargowa. Dobrze rozwinięta infrastruktura i uzbrojenie terenów w mieście, a przede wszystkim posiadanie gazu ziemnego zachęca turystów i przedsiębiorców do osiedlania się w naszej gminie.

Gmina Kargowa posiada certyfikaty „Gmina Fair Play”. Jest to prestiż dla gminy, gwarancja dla inwestora na bardzo poważne traktowanie na terenie gminy. Na terenie gminy Kargowa działa 340 podmiotów gospodarczych i małych firm produkcyjnych, w tym ubojnie drobiu, gorzelnie, zakłady budowlane, które są motorem napędowym Kargowskiej gospodarki i miejscem pracy dla mieszkańców. Gmina swoją szansę upatruje w rozwoju turystyki i przetwórstwie rolnym. Są u nas duże sady wiśniowe, jabłoni i gruszy. Największą firmą na terenie miasta jest firma "Nestle" Polska S.A. oddział w Kargowej, zakład produkujący wyroby cukiernicze znany nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Ważną dla podjęcia działalności gospodarczej jest dobrze rozwinięta infrastruktura techniczna. W gminie Kargowa znajduje się ona na stosunkowo wysokim poziomie, co zapewnia dostęp nowo tworzonym podmiotom gospodarczym do jej urządzeń. Zwodociągowane jest miasto Kargowa oraz wsie Dąbrówka, Smolno Wielkie i Chwalim. Skanalizowane jest miasto. W mieście działalność prowadzą dwa banki. Przedsiębiorcy zrzeszają się w stowarzyszenia. Czynniki te obok przyjaznego klimatu władz miasta stwarzają bardzo dobre warunki do inwestowania.

Pozostałe większe firmy:

  • Wokar - opakowania kartonowe
  • SZUŁCIK Sp. z o.o. - stolarka budowlana
  • Ubojnia Drobiu Brychcy Sp. z o.o.
  • "Kul-Drób" Sp.j. Ubojnia Drobiu Ryszard Kulus Ewa Kulus
  • Kaczmarek Electric S.A.
Położenie
Historia
Gospodarka
Oferta inwestycyjna
Kultura
Turystyka
Zabytki
Imprezy cykliczne
Baza noclegowa
Współpraca zagraniczna