Wybór języka
powrót

Turystyka

Gmina Zabór posiada wiele atrakcji przyrodniczych. W dolinie Odry występuje mnóstwo gatunków ptaków. Można tam również spotkać zwierzęta łowne: jelenie szlachetne, sarny, daniele, dziki, lisy, zające szaraki, bażanty, dzikie gęsi, dzikie kaczki i grzywacze. Na uwagę zasługują także bobry, które upodobały sobie pobliskie zbiorniki oraz tereny wzdłuż Odry. Obecność tych zwierząt świadczy o czystości środowiska. Spacerując między rzeką a wałem przeciwpowodziowym można zobaczyć znaczną ilość ponadgryzanych i ponacinanych drzew.
Charakterystyczne dla tego obszaru geograficznego jest występowanie niektórych gatunków drzew, takich jak topole – osika i biała. Urozmaicone tereny gminne przyciągają wczasowiczów, amatorów grzybobrania, wędkarzy, którzy moczą swoje kije w Odrze.
 
Na południe od wsi Zabór tworzone są - na bazie poeksploatacyjnej kopalni kredy jeziornej - akweny. Szczególnie atrakcyjne jest jezioro „LIWNO”, które po dokładnym wyczyszczeniu może być wykorzystane jako baza ośrodka rekreacji wodnej. Pływające w nim ryby pozwalają na czynne uprawianie wędkarstwa sportowego. Nad brzegiem jeziora znajduje się teren pozwalający na organizację różnych imprez sportowo – rekreacyjnych.

W okolicy przysiółka Mielno rósł okazały dąb zwany ,,Napoleonem’’. Leśnicy oceniali jego wiek na około 750 lat. W obwodzie miał prawie 8 metrów. W jego "dziupli" mieściło się kilkanaście osób. Naturalnie był on pomnikiem przyrody, niestety w 2010 roku został podpalony przez wandali i przełamał się u podstawy.
 
Od kilku lat w miejscowości Milsko funkcjonuje ośrodek jeździecki „LANSADA”, w którym corocznie odbywają się zawody jeździeckie. W ośrodku świadczone są także usługi hotelarskie.

W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przytoku znajduje się wysokostandardowe schronisko młodzieżowe, klasy międzynarodowej, z 42 miejscami noclegowymi, przeznaczonymi dla grup turystycznych i osób indywidualnych. W pałacu są 2 pokoje gościnne, jadalnia, pełnowymiarowa sala gimnastyczna, kort tenisowy oraz ciąg spacerowy z altaną usytuowana w parku. Obiekt może być wykorzystany w ciągu całego roku, jako baza dla plenerów i warsztatów artystycznych oraz innych form kulturalno – rekreacyjnych lub wypoczynkowych.

 

Położenie
Historia
Gospodarka
Oferta inwestycyjna
Kultura
Turystyka
Zabytki
Imprezy cykliczne
Baza noclegowa
Współpraca zagraniczna