Wybór języka
powrót

VII sesja Rady Powiatu Zielonogórskiego

W czwartek, 23 kwietnia w secesyjnych wnętrzach Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie Edwin Łazicki Przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego otworzył VII zwyczajną sesję Rady Powiatu Zielonogórskiego.

 

 

W ramach wniosków i zapytań Burmistrzów, Wójtów i Przewodniczących Rad Miast i Gmin głos zabrała Izabella Staszak Wójt Trzebiechowa. Podziękowała za dotychczasową wzorową współpracę Agnieszce Szeląg dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie oraz Staroście Zielonogórskiemu Dariuszowi Wróblewskiemu.

Następnie radni przyjęli informacje i sprawozdania za rok 2014 o stanie bezpieczeństwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej i stanie sanitarnym Powiatu Zielonogórskiego, z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie im. Jana Pawła II w Zielonej Górze i Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie oraz z Realizacji Programu Współpracy Powiatu Zielonogórskiego z Organizacjami Pozarządowymi Prowadzącymi Działalność Pożytku Publicznego.

Rada podjęła uchwały w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2015 rok oraz zmiany w „Strategii Rozwoju Powiatu Zielonogórskiego na lata 2014 – 2022”, nieodpłatnego przekazania w drodze darowizny na rzecz Gminy Zielona Góra o statusie miejskim nieruchomości, stanowiących własność Powiatu Zielonogórskiego oraz uchwaliła zmiany w Statucie Powiatu Zielonogórskiego.

Wolne wnioski i zapytania poświęcono m.in. na dyskusję o stanie dróg powiatowych i możliwościach poprawy infrastruktury drogowej w powiecie. W tym punkcie sesji Rada Powiatu Zielonogórskiego podjęła także stanowisko w sprawie zmian wprowadzonych zapisem art. 32 ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej. Art. 32 ww. ustawy wprowadził nowy porządek prawny, pomimo sprzeciwu środowiska samorządowego już na etapie projektowania zapisu. Spowodował on zatarcie różnicy pomiędzy subwencją a dotacją celową, albowiem art. 32 wprowadził obowiązek wykorzystania i rozliczenia kwoty otrzymanej w subwencji oświatowej na rzecz kształcenia dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Tym samym samorządom ograniczono konstytucyjną samorządność, wyrażoną w art. 167 ust. 2 Konstytucji RP oraz odebrano możliwość wykorzystania subwencji zgodnie z potrzebami samorządów. Radni zielonogórscy wyrażając swoją dezaprobatę do sposobu wprowadzenia postanowień art. 32 ustawy oraz obawę co do ich zgodności z prawem jednogłośnie poparli stanowisko Konwentu Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 27 stycznia 2015 r.