Wybór języka
powrót

Powiat Zielonogórski na 11 miejscu w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów!

Jak co roku Jury, organizowanego przez Związek Powiatów Polskich, Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów wybrało najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. Do Rankingu Powiatów o wielkości od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców na rok 2016 zgłosiło się 97 samorządów powiatowych. I w tej właśnie kategorii Powiat Zielonogórski uplasował się na 11 miejscu! Co więcej, nasz powiat jest jedynym w województwie lubuskim, który znalazł się w gronie laureatów rankingu!

 

Lista rankingowa powiatów do 120 tys. mieszkańców:

 1. Powiat Jędrzejowski - honorowy tytuł Dobry Polski Samorząd 2016
 2. Powiat Tomaszowski (lubelskie)
 3. Powiat Słupski
 4. Powiat Piotrkowski
 5. Powiat Ostródzki
 6. Powiat Lubartowski
 7. Powiat Kwidzyński
 8. Powiat Świecki
 9. Powiat Chojnicki
 10. Powiat Krasnostawski
 11. Powiat Zielonogórski
 12. Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski
 13. Powiat Toruński
 14. Powiat Tomaszowski (łódzkie)
 15. Powiat Szczecinecki

Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Zwycięstwo danego samorządu wiąże się z przyznaniem tytułu "Dobry Polski Samorząd". Ranking prowadzony jest w podziale na sześć kategorii jednostek samorządu terytorialnego: powiaty do 60 tys. mieszkańców; powiaty od 60 do 120 tys. mieszkańców; powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców; miasta na prawach powiatu; gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie. Ranking trwa przez cały rok. Nagrody za udział w rankingu, okolicznościowe puchary i dyplomy dla zwycięzców, wręczane są corocznie podczas ogólnopolskiej konferencji organizowanej przez Związek Powiatów Polskich. Samorządy sklasyfikowane w Rankingu są oceniane przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne.

Uroczyste ogłoszenie wyników połączone z wręczaniem dyplomów i nagród odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, które odbędzie się 11-12 maja br. w Kołobrzegu.