Wybór języka
powrót

Poświętowaliśmy - relacja z dożynek powiatowo-gminnych w Świdnicy!

W sobotę, 26 sierpnia br., w świdnickim parku mieszkańcy powiatu zielonogórskiego bawili się na dorocznym święcie rolników - dożynkach powiatowo-gminnych.

 

 

 

Tradycyjnie wielkie świętowanie rozpoczęło się mszą świętą dziękczynną - w tym roku w kościele Matki Boskiej Królowej Polski w Świdnicy oraz głośnym i kolorowym korowodem. Starostowie dożynek Wanda Wojtkowiak i Andrzej Trzciński zgodnie z obyczajem przekazali chleb gospodarzom Dariuszowi Wróblewskiemu Staroście Zielonogórskiemu i Adamowi Jaskulskiemu Wójtowi Świdnicy, którzy sprawiedliwie podzielili go wśród zgromadzonych gości. W trakcie oficjalnej części uroczystości Starosta Zielonogórski wraz z Przewodniczącym Rady Powiatu Zielonogórskiego Edwinem Łazickim i Wicestarostą Zielonogórskim Waldemarem Kotlarskim wręczyli wyróżnienia osobom, które swoją postawą i zaangażowaniem mogą być wzorem do naśladowania dla innych.

Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wyróżniono:

 1. Sławomira Mitulskiego - Gmina Bojadła
 2. Rafała Smalca - Gmina Kargowa
 3. Kazimierza Strycharza - Gmina Nowogród Bobrzański
 4. Jadwigę Stojecką - Gmina Świdnica
 5. Zdzisława Rudzkiego - Gmina Zabór

Jak co roku podczas dożynek nagrodzono również najaktywniejszych sołtysów, którzy otrzymali dyplomy gratulacyjne od Starosty Zielonogórskiego. Najaktywniejszymi sołtysami w 2017 roku zostali:

 1. Zofia Kozakowska – sołtys wsi Bojadła (Bojadła)
 2. Beata Domagała – sołtys wsi Laski (Czerwieńsk)
 3. Michał Zielonka – sołtys wsi Obra Dolna (Kargowa)
 4. Andrzej Fornalewicz – sołtys wsi Niwiska (Nowogród Bobrzański)
 5. Roman Wilczyński – sołtys wsi Kije (Sulechów)
 6. Paweł Kierzek - sołtys wsi Wilkanowo (Świdnica)
 7. Ryszard Sobczak – sołtys wsi Głuchów (Trzebiechów)
 8. Sylwia Bieleń – sołtys wsi Przytok(Zabór)

Starosta Zielonogórski uhonorował także Mirosława Ganeckiego Lubuskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska za wykazaną otwartość i przychylność we współpracy z Powiatem Zielonogórskim w dziedzinie ochrony środowiska.

Dożynki w Świdnicy były też okazją do wręczenia statuetek „Lidera Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego”.  Konkurs na lidera zorganizowała Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w celu uhonorowania osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla Powiatu Zielonogórskiego za ich działalność, twórczość, aktywność, zrealizowane inicjatywy, które w sposób znacząco wpłynęły i wpływają na rozwój i promocję Powiatu Zielonogórskiego. Statuetki z rąk Wicestarosty i Przewodniczącej Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Romualdy Jareckiej-Cieślak odebrali: Stanisław Wieczorek, Grzegorz Doszel, Anna Pietrusiewicz, Rafał Trafała, Maria Serafin, Stowarzyszenie Miłośników Przytoku, Stowarzyszenie Regionu Cigacic, Miejsko-Szkolny Klub Sportowy Orion, Stowarzyszenie Turystyczno-Motorowodne Odra Czerwieńsk.

Rozstrzygnięto również konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec wykonany przez sołectwo Buchałów,  gmina Świdnica, II miejsce zdobyło sołectwo Susłów, gmina Bojadła, zaś III miejsce zajęła Gmina Trzebiechów.  Natomiast I miejsce w kategorii wieńców współczesnych przyznano Gminie Zabór,  II miejsce sołectwu Będów - gmina Czerwieńsk, a  III Gminie Trzebiechów. Wieńce, które zajęły pierwsze miejsca w obu kategoriach będą reprezentować Powiat Zielonogórski na XIX Lubuskim Święcie Plonów, które odbędzie się już 3 września w Cybince. Przypomnijmy, że nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w kategorii wieńców tradycyjnych ufundowało PZU S.A.

Po raz drugi dożynkową zabawę urozmaicił Turniej Gmin Powiatu Zielonogórskiego zorganizowany przez powiat. W szranki stanęły 4-osobowe drużyny wspierane przez wójta/burmistrza z 6 gmin: Bojadła, Czerwieńsk, Kargowa, Świdnica, Trzebiechów i Zabór. Rozegrano 4 konkurencje zasadnicze:

 • produkty regionalne – najwięcej punktów zdobyła Gmina Bojadła za wino „Rondo”,
 • jabłkowy wyścig – zwyciężyła Gmina Świdnica,
 • wiejskie rymy – w których najlepsza okazała się Gmina Zabór,
 • rzut jajem – trzy Gminy: Bojadła, Kargowa i Świdnica uratowały wszystkie swoje jajka,

Konkurencja finałowa – kto ma węża w kieszeni, należała do wójtów i burmistrzów. Zabawa polegała na przeciągnięciu węża ogrodowego przez spodnie. Wąż wkładano do jednej nogawki,  przeciągało się przez krok spodni i wyciągało drugą nogawką. Najszybszy w tej konkurencji okazał się przedstawiciel Wójt Trzebiechowa Izabelli Staszak, który ukończył konkurencję z czasem  24 sekundy. II miejsce wywalczył Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus (26 sekund),miejsce III przypadło Wójtowi Zaboru Robertowi Sidorukowi (28 sekund), czwarty był Wójt Bojadeł Grzegorz Doszel (33 sekundy), piąte miejsce zdobył Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś (56 sekund), a całą stawkę zamknął Wójt Świdnicy Adam Jaskulski (1 minuta i 12 sekund). Po zaciętym boju i dogrywce pomiędzy Świdnicą i Zaborem oraz Bojadłami a Trzebiechowem tytuł najlepszej gminy powiatu zielonogórskiego wywalczyli gospodarze, czyli Gmina Świdnica! II miejsce zdobyła drużyna z Gminy Zabór, zaś trzecie przypadło Gminie Trzebiechów. Gmina Bojadła zajęła IV miejsce, Piąte Gmina Kargowa, zaś szóste Gmina Czerwieńsk. Zwycięska drużyna ze Świdnicy poleci w nagrodę w obie strony na trasie Zielona Góra – Warszawa – Zielona Góra w wybranym terminie!

Dożynkowej imprezie towarzyszyły stoiska promocyjne przygotowane przez lokalne samorządy, instytucje rolnicze i nadleśnictwa oraz kramy handlowe. Najmłodsi z radością korzystali ze stref animacji dla dzieci. Wszyscy mogli także podszkolić swoje umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w namiocie użyczonym przez Państwową Straż Pożarną w Zielonej Górze, w którym ochotnicy z OSP prowadzili zajęcia na fantomach.

Po zakończeniu oficjalnej części święta oraz turnieju gmin dożynkowi goście bawili się znakomicie podczas występów zespołów muzycznych: „Świdniczanie”, „Kargowiacy”, „Bobrzanki” i „Sześciopak”.

Wieczorna zabawę taneczną poprowadził Awiński Show, który swoim energicznym występem rozgrzał dożynkowych gości do czerwoności.

Zapraszamy do obejrzenia klipów video oraz galerii zdjęć na: https://www.facebook.com/powiat.zielonogorski/

SPONSOR: