Wybór języka
powrót

Pierwszy Powiatowy Dzień Organizacji Pożytku Publicznego Powiatu Zielonogórskiego

We wtorek, 23 sierpnia odbył się pierwszy Powiatowy Dzień Organizacji Pożytku Publicznego Powiatu Zielonogórskiego. Ta wspólna inicjatywa Powiatu Zielonogórskiego oraz Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego pozwoliła na spotkanie środowisk zajmujących się działalnością społeczną oraz zaprezentowanie osób, które są liderami NGO w powiecie. 

 

 

 

 

Na wtorkowym spotkaniu Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski i Wicestarosta Waldemar Kotlarski przedstawili dotychczasowy przebieg i owoce współpracy samorządu z organizacjami pożytku publicznego działającymi na terenie powiatu zielonogórskiego. Przewodnicząca Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Romualda Jarecka-Cieślak omówiła zadania i plany PRDPP oraz zaprezentowała statuetki, które zostały przyznane 9 laureatom konkursu "Lider Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego".  Prezes Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych Romuald Malinowski podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych obecnym na spotkaniu za prężną działalność, a także omówił program "Trampolina" wspierający realizację zadań inicjowanych przez działaczy trzeciego sektora. Natomiast Jan Krawiec Prezes Lubuskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych zadeklarował pomóc organizacjom pozarządowym w sięganiu po środki z funduszu na zabezpieczenie finansowe dla planowanych działań.

Podczas pierwszego Powiatowego Dnia Organizacji Pożytku Publicznego ogłoszono wyniki konkursu "Lider Trzeciego Sektora Powiatu Zielonogórskiego”. Konkurs zorganizowała Powiatowa Rada Działalności Pożytku Publicznego w celu uhonorowania osób i organizacji szczególnie zasłużonych dla Powiatu Zielonogórskiego za ich działalność, twórczość, aktywność, zrealizowane inicjatywy, które w sposób znaczący wpłynęły i wpływają na rozwój i promocję Powiatu Zielonogórskiego. Statuetki i certyfikaty zostaną wręczone Liderom w niedzielę, 28 sierpnia podczas dożynek powiatowo-gminnych w Zaborze. Oto lista laureatów:

  1. Stowarzyszenie Razem dla Wilkanowa.
    Organizator zajęć fitness, ferii i wakacji dla dzieci, warsztatów plastycznych dla rodzin, zajęć tanecznych dla dzieci i dorosłych, turniejów sportowych. Stawia także na integrację mieszkańców organizując liczne festyny i pikniki wspólnie z radą sołecką Wilkanowa. Dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia udało się wyremontować salę wiejską i postawić przy niej siłownię plenerową.
  2. Stowarzyszenie Taneczne ,,HIT" z Czerwieńska.
    Organizator zajęć i pokazów tanecznych oraz turniejów tańca dla dzieci i młodzieży m.in corocznego mikołajkowego festiwalu tańca pod patronatem Starosty Zielonogórskiego i wiosennego festiwalu tańca organizowanego przy wsparciu powiatu.
  3. Towarzystwo Miłośników Ziemi Babimojskiej.
    W tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Organizator imprez masowych, odczytów i spotkań oraz wydarzeń patriotyczno-historycznych. Dzięki TMZB powstał Regionalny Zespół Pieśni i Tańca w Podmoklach Małych. Wydaje publikacje związane z historią regionu, które trafiają do najważniejszych bibliotek w kraju.
  4. Stowarzyszenie Miłośników Czarnej.
    Organizator czasu wolnego. Integruje mieszkańców poprzez festyny, wycieczki, zajęcia podczas ferii i wakacji. Wspiera emerytów i rencistów oraz organizuje wyjazdy kulturalne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
  5. Arkadiusz Michoński - prezes "Fundacji Pałac Bojadła".
    W 2014 roku zakupił barokową rezydencję w Bojadłach i od tego czasu stopniowo ją remontuje tworząc z niej centrum kulturalne regionu, w tym przede wszystkim powiatu zielonogórskiego. Promuje zabytki lubuskie we współpracy z holenderską i niemiecką instytucją. Jako historyk sztuki docenia również wartość przedmiotów zabytkowych i sprowadza je do powiatu zielonogórskiego. Organizator Tygodnia Seniora.
  6. Stowarzyszenie ,,FIBER" z Nowogrodu Bobrzańskiego.
    Propagator aktywnych form spędzania czasu wolnego, poszukiwania pasji życiowych oraz dróg rozwoju osobistego. Dąży do rozpropagowania zdrowego i aktywnego trybu życia począwszy od dzieci, a skończywszy na osobach w kwiecie wieku. Organizator gier i zabaw podczas festynów, wypraw rowerowych i nordic walking oraz zajęć wakacyjnych.
  7. Kargowski Uniwersytet Trzeciego Wieku.
    Organizator otwartych wykładów tematycznych z różnych dziedzin, prac w sekcjach, działań z zakresu turystyki i krajoznawstwa. Promuje aktywny i zdrowy tryb życia. W ramach walki z wykluczeniem cyfrowym osób starszych zorganizował kursy komputerowe i naukę języka niemieckiego. Podczas imprez krajoznawczo-turystycznych KUTW promuje historię, kulturę i przyrodę Powiatu Zielonogórskiego.
  8. Tadeusz Wojter.
    Dyrektor Trzebiechowskiego Ośrodka Kultury. Współzałożyciel Stowarzyszenia na rzecz odnowy i rewaloryzacji dzieła Henrego van de Velde w Polsce. Inicjator wielu konkursów plastycznych i muzycznych (Festiwal Chopinowski, koncerty organowe w Podlegórzu). Społeczny przewodnik turystyczny po zabytkach powiatu zielonogórskiego. Społeczny kustosz izb pamięci. Regionalista, encyklopedia wiedzy o rodzinie von Reuss oraz innych znamienitych postaciach i miejscach związanych z Trzebiechowem, Zaborem, Bojadłami i Kargową.
  9. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Sulechowie.
    Systematycznie dokonuje zbiórki odzieży i innych artykułów niezbędnych do życia, dzięki czemu wspiera ubogich, niepełnosprawnych i chorych. Organizuje mobilne punkty poboru krwi podczas imprez masowych. Uczy pierwszej pomocy przedmedycznej w szkołach.

To pierwsze wydarzenie o takim charakterze w powiecie zielonogórskim było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i zaprezentowania dotychczasowego dorobku organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu zielonogórskiego. 

Wszystkim zaproszonym gościom i lokalnym mediom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniu!

Patronat medialny: