IV Lubuskie Forum Samorządowe
26 maja br., w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze w przeddzień Święta Samorządu Terytorialnego spotkali się włodarze miast, gmin i powiatów z całego regionu. W IV Lubuskim Forum Samorządowym Powiat Zielonogórski reprezentowali starostowie Dariusz Wróblewski i Waldemar Kotlarski.
- Samorząd jest fundamentem wolnej i demokratycznej Polski. Bez wolnego samorządu, nie będzie w Polsce wolności – mówiła marszałek Elżbieta Anna Polak.
Gościem specjalnym Forum był Jerzy Stępień – współtwórca reformy samorządowej, Prezes Trybunału Konstytucyjnego (2006-2008).
Podczas Forum swoimi doświadczeniami dzielili się samorządowcy wszystkich szczebli. Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Czesław Fiedorowicz podkreślał wagę zasady subsydiarności (pomocniczości). - Mówi ona prosto, ale bardzo mocno: tyle władzy, ile konieczne, tyle państwa, ile konieczne, tyle społeczeństwa i wolności, ile możliwe. Mówimy stop centralizacji, bo centralizując oddajemy władzę ludziom niekompetentnym, a Polska nie może sobie pozwolić na niekompetencje – wyjaśnił. Zaznaczył także, że bardzo ważny jest dialog publiczny, który obecnie jest jego zdaniem w pełni realizowany. O roli samorządu powiatowego mówił z kolei starosta zielonogórski Dariusz Wróblewski, który wyjaśnił, że powiaty powinny funkcjonować jako centrum współpracy gmin oraz być dla nich wsparciem.
Wadim Tyszkiewicz Prezydent Nowej Soli, Przewodniczący Związku Gmin Województwa Lubuskiego podzielił się z kolei swoimi obawami o przyszłość samorządu terytorialnego. - Samorząd to dwa słowa klucze: gospodarz i odpowiedzialność. Ważne jest, żeby bronić samorządu. Ważne, żeby mieszkańcy czuli odpowiedzialność. Jeżeli zdemontujemy samorząd, to straci na tym cała Polska. Chcemy decydować o sobie i będziemy bronić samorządu jak niepodległości – mówił.
Lubuskie Gminy wyróżnione
IV Lubuskie Forum Samorządowe było także okazją do nagrodzenia lubuskich gmin, które okazały się najlepsze w I Konkursie Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Ranking przygotował zespół pod przewodnictwem prof. nzw. dra hab. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej. – To gminy, które osiągnęły największe sukcesy. Lubuskie w ciągu 15 lat odniosło ogromny sukces, ponieważ podwoiło PKB. To niesamowity sukces. To prawdziwa rewolucja cywilizacyjna. Jest tylko 9 województw, którym się to udało. W Lubuskiem zaczynają się pojawiać centra rozwoju, które oddziałują i takie gminy, które na to oddziaływanie reagują - to fantastyczne – wyjaśnił profesor.
Laureaci I Konkursu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego:
I Gminy wiejskie:
9. Bobrowice
8. Skąpe
7. Bogdaniec
6. Lubrza
5. Przytoczna
4. Kłodawa
3. Łagów
2. Świdnica
1. Pszczew
II Gmina miejsko-wiejska
10. Sulechów
9. Sulęcin
8. Szprotawa
7. Lubsko
6. Międzyrzecz
5. Bytom Odrzański
4. Świebodzin
3. Babimost
2. Słubice
1. Zbąszynek
III Gmina miejska
5. Nowa Sól
4. Zielona Góra
3. Żary
2. Gorzów Wlkp.
1. Kostrzyn Nad Odrą
Konkurs zrównoważonego rozwoju - DYNAMIKA LICZBY OSÓB PRACUJĄCYCH
Gminy wiejskie:
5. Nowa Sól
4. Przytoczna
3. Trzebiechów
2. Lubrza
1. Żary
Gmina miejsko-wiejska
5. Lubsko
4. Czerwieńsk
3. Kargowa
2. Babimost
1. Zbąszynek