Wybór języka
powrót

Europejska Noc Muzeów 2013
18.05.2013 19:00 do: 19.05.2013 00:00

W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Zielonej Górze z siedzibą w Drzonowie w dniu 18 maja br., odbyła się „Europejska Noc Muzeów”.

 

 

Rokrocznie do obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów włącza się coraz więcej placówek muzealnych. Głównym motywem tego przedsięwzięcia jest promocja muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego poprzez zachęcenie społeczeństw do odwiedzin muzeów oraz przygotowanie dla nich w tym dniu dodatkowych atrakcji.
Tegoroczną edycję „Europejskiej Nocy Muzeów” w Lubuskim Muzeum Wojskowym swoim patronatem objęli Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan oraz Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, zaś patronat medialny objęło Radio Zachód i Radio Zielona  Góra.
Imprezę poprzedził koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej Zespołu Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze. O godzinie 20.00 oficjalnego otwarcia dokonał Piotr Dziedzic - dyrektor LMW, prezentując oficjalnych gości, honorowych i medialnych patronów oraz sponsorów i współorganizatorów. Otwarcie imprezy dodatkowo ogłosił wystrzał z armaty.
Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości wykonało inscenizację batalistyczną z czasów II wojny światowej w miejscu świeżo wyremontowanego Skansenu Fortyfikacyjnego z udziałem zabytkowego, mobilnego pojazdu BTR-a 152.
Następnie odbył się pokaz walk i obyczajów rycerskich w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Syrokomla oraz spektakl Teatr  Ognia „Haka Poi”. Zwieńczeniem wieczoru był pokaz świetlno-muzyczno-pirotechniczny, który podkreślił walory zgromadzonego w parku wojskowego sprzętu ciężkiego i lotniczego.