Sulechowskie Liceum w akcji „Mam Haka na Raka”
22 lutego br., w godz. 15.00 - 18.00 w Sulechowskim Domu Kultury odbędzie się koncert z okazji Dnia Hakowicza, który honorowym patronatem objął Starosta Zielonogórski - Ireneusz Plechan.
Przedsięwzięcie jest wynikiem działań uczennic pierwszych klas Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie: Celiny Świetniewskej, Aleksandry Stawiarz, Weroniki Żelek, Anny Kuśnierczak, które razem z nauczycielem biologii – Karoliną Pacholak, zaangażowały się w VII edycję Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Jego istotą jest zaktywizowanie młodzieży w proces budowania świadomego zdrowotnie społeczeństwa, którego obywatele będą regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrywania chorób nowotworowych.
Tegoroczna odsłona programu jest dedykowana profilaktyce chłoniaków – nowotworów układu chłonnego, który stanowi istotną część systemu odpornościowego organizmu, wspomagającego m.in. zwalczanie infekcji.
Przy wsparciu Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie Beaty Henrykowskiej, uczniowie podejmują szereg akcji, dzięki którym docierają do dużej liczby odbiorców w celu propagowania profilaktyki nowotworowej. Są to między innymi:
- zbieranie podpisów pod deklaracją "zachęcę jedną osobę do wykonania badania profilaktycznego”, którą podpisało już około 500 osób;
- nawiązanie współpracy i zaproszenie do partnerstwa w programie instytucji, lekarzy i firm;
- przygotowanie ulotek informacyjnych zachęcających do wykonywania badań profilaktycznych;
- przeprowadzenie lekcji tematycznych w klasach I Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie, w klasach III gimnazjum Zespołu Szkół nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Sulechowie;
- przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Sulechowa mającej na celu sprawdzenie ich wiedzy dotyczącej chłoniaków;
- przeprowadzenie happeningu w Sulechowie, których celem było zwrócenie uwagi ludności na zagrożenia związane z chorobami nowotworowymi;
- udział w festynie przy parafii p.w. Świętego Stanisława Kostki, podczas którego rozdawane były ulotki propagujące profilaktykę nowotworową.
Uczennice zaangażowane w akcję zgodnie przyznają, że mimo ogromu pracy jaki wkładają w realizację zamierzonych celów, mają dużo satysfakcji z tego co robią, rozwijają swoje talenty i zdobywają nowe doświadczenia i umiejętności.