Wybór języka
powrót

Turystyka

Szlaki Turystyczne 

Lubuskie szlaki na Wale Zielonogórskim - SZLAK AUGUSTA WILHELMA HANSA VON SCHIERSTAEDT

Nazwa szlaku: AUGUSTA WILHELMA HANSA VON SCHIERSTAEDT
Kolor szlaku: CZERWONY
Długość szlaku: 13 KM
Trasa szlaku: LEŚNIÓW MAŁY - LASKI - LEŚNIÓW MAŁY

Opis szlaku:                                  
Szlak rozpoczyna się przy przystanku PKS w Leśniowie Małym. Przy wielkim dębie za wsią skręca w prawo i wzdłuż drągowego ogrodzenia wchodzi do lasu. Przechodzi pod liniami energetycznymi i kieruje się na wschód. Długim podejściem wchodzi na wzniesienia i odbija w lewo ku północy. Cały czas wznosi się mimo zróżnicowanej rzeźby. Osiąga apogeum i dochodzi prawie bez opadania do wsi Laski.
Tam stykając się z Pradoliną Odry opada do wsi stromymi zboczami przechodzącymi często w urwiska. Za przejazdem kolejowym (Gubin - Zielona Góra) mija zabytkowy park, wchodzi do wsi i prowadzi do zabytkowej fontanny, przy której znajduje się miejsce do odpoczynku.

Dojazd/ Powrót: Do Leśniowa Małego dojazd komunikacją PKS.

Lubuskie szlaki na Wale Zielonogórskim - SZLAK LĄDOLÓD SKANDYNAWSKI

Nazwa szlaku: LĄDOLÓD SKANDYNAWSKI
Kolor szlaku: CZARNY
Długość szlaku: 14 KM
Trasa szlaku: SUDOŁ - CZERWIEŃSK - SUDOŁ
 
Opis szlaku:                                  
Szlak rozpoczyna się przy przystanku PKS w Sudole. Zmierza na północ, a za wsią przylega do Młyńskiej Strugi aż do jej ujścia do Strużyny. Przechodzi przez most i prowadzi jej prawą stroną aż do łącznika szlaków przy moście nad Strużyną. Mijamy po drodze okazałą dąbrowę i kompleks świerków. Doskonale widać tu po zróżnicowaniu terenu jak kształtował krajobraz Lądolód Skandynawski.
Za mostem szlak skręca w prawo. Dochodzi do linii energetycznych i biegnie wzdłuż nich aż do cmentarza w Czerwieńsku. Za nekropolią skręcamy w lewo i schodzimy do centrum miasta. Szlak kończy się przy budynku Urzędu Gminy w Czerwieńsku.
 
Dojazd/ Powrót: Do Sudołu dojazd komunikacją PKS.

Lubuskie szlaki na Wale Zielonogórskim - SZLAK LEŚNEGO RUNA

Nazwa szlaku: LEŚNEGO RUNA
Kolor szlaku: NIEBIESKI
Długość szlaku: 15 KM
Trasa szlaku: LEŚNIÓW MAŁY - SUDOŁ - LEŚNIÓW MAŁY

Opis szlaku:                                  
Szlak rozpoczyna się przy przystanku PKS w Leśniowie Małym. Przy wielkim dębie za wsią skręca w prawo i wzdłuż drągowego ogrodzenia wchodzi do lasu. Przechodzi pod liniami energetycznymi i kieruje się na wschód. Skręca w prawo i długim podejściem wchodzi na wzniesienie. Przed samym szczytem odbija na prawo i dochodzi do alei potężnych świerków.
Za aleją długą prostą szlak dochodzi do drogi Leśniów Wielki - Nietków. Mija ją i schodzi w dół opadającym zboczem ku polom przed Sudołem. Za polami skrajem lasu dociera do wioski. Szlak kończy się przy przystanku PKS w Sudole. Przechodzi przez tereny wybitnie bogate w runo leśne. Można tu znaleźć prócz całego kosza grzybów borówki czarne i czerwone. 

Dojazd/ Powrót: Do Leśniowa Małego dojazd komunikacją PKS.

Lubuskie szlaki na Wale Zielonogórskim - SZLAK MILITARNY

Nazwa szlaku: MILITARNY
Kolor szlaku: CZERWONY
Długość szlaku: 28 KM
Trasa szlaku: CZERWIEŃSK - DRZONÓW - CZERWIEŃSK

Opis szlaku:                                  
Szlak rozpoczyna się przy budynku Urzędu Gminy w Czerwieńsku. Mija szkołę i skręca w prawo. Obok cmentarza wchodzi do lasu. Dochodzi do linii energetycznych i wzdłuż nich biegnie aż do mostu na Strużynie. Później prowadzi kilkaset metrów w górę rzeki i skręca w lewo. Stromym podejściem dochodzi do drogi szutrowej Sudoł - Płoty.
Przez chwilę wiedzie tą drogą i skręca w prawo. Mija mokradła i znów ostro wspina się do góry. Potem prowadzi nas przez lasy o różnym drzewostanie aż do drogi Zielona Góra - Krosno Odrz. Po jej przejściu wchodzimy w niskie lasy brzozowe. Idziemy nimi ok. kilometra. Po wejściu w bór sosnowy teren zaczyna opadać aż do samego Drzonowa. Mijamy kolejne brzeziny i dochodzimy do łącznika ze szlakiem „Do Muzeum Wojskowego". Stamtąd do kasztana, spod którego widać już Muzeum.

Dojazd/ Powrót: Do Czerwieńska dojazd komunikacją miejską.

Położenie
Historia
Gospodarka
Oferta inwestycyjna
Kultura
Turystyka
Zabytki
Imprezy cykliczne
Baza noclegowa
Współpraca zagraniczna