XXV sesja Rady Powiatu Zielonogórskiego

W czwartek, 8 września br., w auli Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sulechowie odbyła się XXV sesja Rady Powiatu Zielonogórskiego.

Po otwarciu sesji przez Edwina Łazickiego Przewodniczącego Rady Powiatu Zielonogórskiego i przyjęciu porządku obrad rozgorzała dyskusja o stanie powiatowej infrastruktury drogowej. Obecni na sesji mieszkańcy Sulechowa prosili o remont ul. Poznańskiej, a sołtys Starego Kramska wnosił o przeprowadzenie modernizacji odcinka drogi w Starym Kramsku. Burmistrz Babimostu Bernard Radny, Burmistrz Kargowej Jerzy Fabiś oraz Wójt Świdnicy Adam Jaskulski zaznaczyli, jak ważne jest porozumienie i współpraca gmin z powiatem przy określaniu planów modernizacji dróg oraz wspieranie się przy finansowaniu wspólnych inwestycji. Dyskutowano także o proteście mieszkańców Górzykowa. Stanisław Kaczmar Przewodniczący Rady Miejskiej i Edwin Łazicki umówili się na spotkanie, na którym postarają się znaleźć zadawalające wszystkie strony rozwiązanie problemu z drogą w Górzykowie. Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski zaznaczył, że aby sprostać wszystkim oczekiwaniom dotyczącym dróg powiatowych potrzebne jest ponad 200 milionów złotych. Wskazał również, że powiat to nie tylko drogi, ale również oświata i ochrona zdrowia, na które powiat także przeznacza spore nakłady finansowe.

W kolejnych punktach porządku obrad radni przyjęli informacje o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Zielonogórskiego, wykonania planu finansowego samodzielnych publicznych zakładów  opieki zdrowotnej oraz informację o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej, w tym przebiegu realizacji przedsięwzięć, sporządzonych za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2016 r.

Rada podjęła osiem uchwał, w tym trzy w sprawie powierzenia gminom zadania własnego Powiatu Zielonogórskiego w zakresie zimowego utrzymania dróg powiatowych w gminach: Bojadła, Czerwieńsk i Kargowa oraz dwie w sprawie przystąpienia Powiatu Zielonogórskiego do zadań inwestycyjnych w Gminie Świdnica oraz w Sulechowie ("Przebudowa drogi nr 103217F - ul. Koszarowa w Sulechowie"). Ponadto uchwalono  zmiany wieloletniej prognozy finansowej powiatu, uchwały budżetowej na 2016 rok oraz  zmiany w "Strategii Rozwoju Powiatu Zielonogórskiego na lata 2014-2022".

Protokoły z sesji są dostępne na stronie: http://bip.powiat-zielonogorski.pl/152/Protokoly/