Powiat Zielonogórski i Powiat Sprewa-Nysa partnerami w kolejnym projekcie

22 listopada br. Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski i Wicestarosta Waldemar Kotlarski gościli przedstawicielki Powiatu Sprewa Nysa Esterę Lindner-Kuhlmann Kierownika Projektów DPE oraz Janę Handrischeck Koordynatora Współpracy Międzynarodowej. Na wtorkowym spotkaniu omówiono główne założenia wspólnego projektu pn. „Wspólnie dla Pogranicza”, którego celem jest zintensyfikowanie współpracy powiatu Sprewa-Nysa z sąsiadującymi powiatami zielonogórskim, krośnieńskim, żarskim i żagańskim, położonymi na pograniczu niemiecko-polskim, w szczególności w zakresie działań administracyjnych, obsługi mieszkańców czy codziennej pracy administracji w rejonie przygranicznym.

Istotą projektu jest przygotowanie i przeprowadzenie w dniu 18 stycznia 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego Sprewa-Nysa w Forst niemiecko-polskiej konferencji pn. „Wspólnie dla Pogranicza“, w której oprócz partnerów udział wezmą przedstawiciele powiatu krośnieńskiego, żagańskiego i żarskiego. Zgodnie z założeniami projektu konferencja ma być poświęcona roli współpracy transgranicznej postrzeganej z pespektywy Unii Europejskiej oraz jednostek samorządów terytorialnych. Poza tym w ramach warsztatów tematycznych rozważana będzie kwestia, jakie dziedziny administracji wymagają ściślejszej współpracy, względnie jakie środki należy podejmować w celu jej realizacji. W wyniku wieloletniej współpracy z sąsiadującymi powiatami z terenu Polski wyłoniła się potrzeba działania w kilku zakresach. Należą do nich między innymi kwestie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami i rejestracja pojazdów, problemy edukacji oraz zagadnienia społeczne, problematyka służby zdrowia oraz zarządzania kryzysowego. W efekcie przeprowadzonych warsztatów powinny wyłonić się kolejne kwestie oraz pomysły na rozwiązywanie istniejących problemów.

W ramach konferencji zakłada się wzajemne poznanie się pracowników administracji reprezentujących różne zakresy kompetencji, co w perspektywie ma umożliwić bezpośrednią komunikację oraz rozwiązywanie problemów w konkretnej sferze działań. Poza tym należy wypracować wspólne działania i formy dokształcania oraz organizować spotkania, które umożliwiałyby niwelowanie trudności w komunikacji i kooperacji pracy administracyjnej.

Środki na dofinansowanie realizacji projektu, którego beneficjentem jest Powiat Sprewa-Nysa, a partnerem Powiat Zielonogórski, będą pochodzić z Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Pro Europa Viadrina/"Sprewa-Nysa-Bóbr" dla Programu Współpracy Brandenburgia - Polska (Woj. Lubuskie) 2014-2020 w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej.