Zestaw Ratowniczy PSP-R1 dla OSP Bojadła

W dniu 10 maja 2021r. w Klenicy w gm. Bojadła odbyło się spotkanie, podczas którego przekazano druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej torbę ratowniczą PSP – R1.

W spotkaniu uczestniczyli

ze strony Powiatu Zielonogórskiego:

Mirosław Andrasiak – Członek Zarządu Powiatu Zielonogórskiego

Aleksandra Szubert – Radna Powiatu Zielonogórskiego

ze strony Ochotniczej Straży Pożarnej w Klenicy:

Stanisław Filipczak – Naczelnik OSP

Adam Błaż

Natalia Bołbat

Janina Filipczak

Andrzej Orsztynowicz

Piotr Borówczak

Zestaw ratowniczy PSP R1przeznaczony jest dla przeszkolonych strażaków-ratowników wchodzących w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG). Zestaw został skompletowany zgodnie z wytycznymi Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z lipca 2013 roku “Zasady Organizacji Ratownictwa Medycznego w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym”. Jego zadaniem jest umożliwienie ratownikom udzielania pierwszej pomocy kwalifikowanej osobom poszkodowanym na miejscu zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi procedurami, w tym m. in.:

1. zabezpieczenie lub / i przywrócenie drożności dróg oddechowych.
  2. prowadzenie oddechu kontrolowanego lub wspomaganego oraz tlenoterapii.
  3. unieruchomienie złamań oraz podejrzeń złamań i zwichnięć
  4. zapewnienie komfortu termicznego
  5. tamowanie krwotoków i opatrywanie ran
  6. opatrywanie oparzeń

Dzięki otrzymanemu zestawowi, jednostka OSP w Klenicy, wchodząca w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,  zwiększy swoje możliwości udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.

Pomimo tego, iż wyposażenie tego typu jest niezbędne, życzymy druhom z OSP w Klenicy, aby w ich pracy nigdy nie miały miejsce zdarzenia, podczas których musieliby z tego sprzętu korzystać.