Wizyta Ambasadora Królestwa Belgii w Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie

W dniu 28 czerwca 2021 r., w Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, odbyło się spotkanie Starosty Zielonogórskiego Krzysztofa Romankiewicza oraz Wójt Gminy Trzebiechów Izabelli Staszak z Ambasadorem Królestwa Belgii Lucem Jacobsem. W spotkaniu uczestniczyli również Wicedyrektor Domu Przemysław Żurawiecki, Główna Księgowa Iwona Tyrcz oraz tłumacz Pani Dorota Krzyżyńska.

Program spotkania opierał się głównie na zwiedzaniu pałacu, w którym obecnie mieści się Dom Pomocy Społecznej, a który został zaprojektowany przez Belgijskiego architekta Henry’ego Van de Velde.

Po przyjęciu Pana Ambasadora przez Starostę Zielonogórskiego na dziedzińcu pałacu, uczestnicy spotkania udali się na zwiedzanie budynku. Po drodze zebrani goście opowiedzieli o historii budynku oraz o działaniach jakie już zostały podjęte, aby zabytek został zachowany w historycznej formie z zachowaniem wszelkich detali.

Po zwiedzaniu rozmowy przeniosły się do budynku, w którym obecnie mieści się administracja Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie. Tam też Pan Ambasador wraz
z uczestnikami spotkania zostali ugoszczeni poczęstunkiem przez dyrekcję Domu.

Starosta Zielonogórski naświetlił problemy z jakimi w ostatnim czasie zmagali się pracownicy
i pensjonariusze, ale także opowiedział o renowacji budynku jaki ten przeszedł kilka lat temu, jak również o dalszych koniecznych pracach jakie są potrzebne, aby zabytek mógł powrócić do dawnej świetności.

Po spotkaniu zostało jeszcze nieco czasu na odwiedzenie pałacu rodziny von Reuss,
w którym obecnie mieści się szkoła.

Na sam koniec Wójt Gminy Trzebiechów Izabella Staszak, Dyrekcja Domu Pomocy Społecznej
w Trzebiechowie oraz Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz wręczyli Ambasadorowi Lucowi Jacobsowi drobne upominki na pamiątkę odwiedzin w Powiecie Zielonogórskim.

Zarówno Pan Ambasador jak i Starosta wraz z Panią Wójt, zainteresowani są nawiązaniem bliższej współpracy związanej z mieszczącym się w Trzebiechowie dziełem Henry’ego Van de Velde.