Relacja z dożynek powiatowo-gminnych w Trzebiechowie

W sobotę, 29 sierpnia na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Trzebiechowie mieszkańcy powiatu zielonogórskiego bawili się na dorocznym święcie rolników - dożynkach powiatowo-gminnych.

Starostowie dożynek Barbara Bańkowska i Marek Bielewicz zgodnie z obyczajem przekazali chleb gospodarzom Dariuszowi Wróblewskiemu – Staroście Zielonogórskiemu i Izabelli Staszak – Wójtowi Trzebiechowa, którzy tradycyjnie podzielili go wśród zgromadzonych. W trakcie oficjalnej części uroczystości Marszałek Sejmu Józef Zych i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Waldemar Sługocki wraz ze Starostą i Wójtem wręczyli wyróżnienia osobom, które swoją postawą i zaangażowaniem mogą być wzorem do naśladowania dla innych.

Odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawaną przez Ministra Rolnictwa wyróżniono:

• Tadeusza Rozbickiego - z gminy Nowogród Bobrzański,
  • Janusza Szydłowskiego - z gminy Bojadła,
  • Danutę Rosińską - z gminy Zabór,
  • Marka Bielewicza - z gminy Trzebiechów,
  • Stanisława Murawińskiego - z gminy Kargowa.

Jak co roku podczas dożynek nagrodzono również najaktywniejszych sołtysów, którzy otrzymali dyplomy gratulacyjne z okazji 25-lecia polskiej transformacji podpisane przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego i Starostę Zielonogórskiego. Wśród wyróżnionych znaleźli się:

• Ryszard Sobczak - sołtys Głuchowa, gmina Trzebiechów,
  • Krystyna Sikoń - sołtys Łazu, gmina Zabór,
  • Zofia Kozakowska - sołtys Bojadeł, gmina Bojadła,
  • Tadeusz Rozbicki - sołtys Urzutów, gmina Nowogród Bobrzański,
  • Elwira Nadstoga - sołtys Radomii i Orzewa, gmina Świdnica,
  • Halina Masłowska - sołtys Smolna Wielkiego, gmina Kargowa,
  • Maria Paszkiewicz - sołtys Obłotego, gmina Sulechów,
  • Stanisław Konieczny - sołtys Nietkowic, gmina Czerwieńsk.

Przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego Edwin Łazicki uhonorował także firmę Bomadek Sp. z o.o. i jej prezesa Władysława Piaseckiego honorowym wyróżnieniem "Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego".

Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy powiatowy wieniec dożynkowy. W kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężył wieniec wykonany przez sołectwo Krężoły - gmina Sulechów, II miejsce przypadło sołectwu Nietków - gmina Czerwieńsk, zaś III miejsce zajęło sołectwo Głuchów.  Natomiast I miejsce w kategorii wieńców współczesnych przyznano sołectwu Swarzynice - gmina Trzebiechów,  II miejsce sołectwu Będów - gmina Czerwieńsk, a  III sołectwu Pyrnik - gmina Bojadła. Zwycięskie wieńce będą reprezentować Powiat Zielonogórski na XVII Lubuskim Święcie Plonów, które odbędzie się już 6 września w Międzyrzeczu.

Po zakończeniu oficjalnej części uczestnicy dożynkowego święta bawili się znakomicie podczas występów lokalnych zespołów muzycznych.

Zapraszamy do galerii zdjęć: