PTASIA GRYPA - RAPORT SYTUACYJNY na dzień 27.01.2017 r.

RAPORT SYTUACYJNY na dzień 27.01.2017 r. z realizacji czynności w związku z potwierdzonym ogniskiem choroby w gospodarstwie położonym w powiecie zielonogórskim w m. Sulechów.

Przeprowadzone przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Zielonej Górze kontrole sanitarne we współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w  6 zakładach obrotu żywnością (w tym na obszarze zapowietrzonym w Trzebiechowie) nie wykazały, by w sprzedaży znajdowało się mięso drobiowe i jaja pochodzące z obszarów, w których stwierdzono wystąpienie ognisk „grypy ptaków”. Będą prowadzone dalsze kontrole i działania mające na celu wyeliminowania wystąpienia ptasiej grypy. Powyższe działanie ograniczą możliwość wystąpienia kolejnych ognisk grypy ptaków na terenie miasta Zielona Góra oraz powiatu zielonogórskiego.

Powiatowy Zielonogórski Zarząd Dróg zakończył rozkładanie maty dezynfekującej na drodze powiatowej 1201F. Zamontowane zostały znaki drogowe zwalniające ruch pojazdów oraz  tablice informacyjne dla obszaru zapowietrzonego. Sukcesywnie zostaną ustawione tablice informacyjne dla obszaru zagrożonego. Zatwierdzono czasową organizację ruchu.

Rejon Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze wykonał montaż 2 mat dezynfekujących na drogach wojewódzkich: DW nr 277 obręb Brzezie k. Sulechowa km 12+466 – 12+470 oraz DW nr 278 obręb m. Mozów km 24+985 – 24+989. Na drodze DW nr 278 obręb m. Kruszyna km 30+910 – 30+914 montaż maty zakończy się 27.01.2017 r.

W Gminie Sulechów realizowane są zadania związane z oznakowaniem i zabezpieczeniem stref. Kontrolowane jest przez cały czas targowisko miejskie, wprowadzony został zakaz handlu przetworami drobiowymi oraz drobiem. Prowadzona jest akcja informacyjna wśród rolników i hodowców drobiu zgodnie z Rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego z dnia 25 stycznia 2017 r. Systematycznie sporządzane są i przesyłane do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii wykazy gospodarstw posiadających drób.

W pozostałych gminach z terenu powiatu zielonogórskiego wydano apel do mieszkańców o bezwzględnym przestrzeganiu zapisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 r. Prowadzone są wzmożone kontrole gospodarstw rolnych i domowych. Urzędy gmin i miast zabezpieczyły niezbędne materiały do zorganizowania mat dezynfekcyjnych  oraz odzieży ochronnej dla osób biorących udział w procesie dezynfekcji. Ponownie rozwiezione zostały plakaty informujące o zasadach trzymania drobiu. Prowadzone są również zebrania wiejskie, na których przekazywane są informacje o obowiązkach posiadaczy drobiu. Na stornach internetowych gmin umieszczono także apele i poradniki skierowane do mieszkańców.