Konferencja Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii jako forma wsparcia dla dzieci i młodzieży - relacja

27 października 2021 r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przytoku odbyła się konferencja poświęcona Młodzieżowemu Ośrodkowi Socjoterapii jako formie wsparcia dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie objęte zostało Honorowym Patronatem Lubuskiej Kurator Oświaty.

Konferencję otworzyli Wicestarosta Zielonogórski Tadeusz Pająk oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie mgr Anna Łagoda

Organizatorami wydarzenia byli Starosta Zielonogórski Krzysztof Romankiewicz oraz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie mgr Anna Łagoda.

Merytoryczną część konferencji rozpoczęła Pani dr hab. Iwona Grzegorzewska prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego wykładem na temat zaburzeń destrukcyjnych u dzieci i młodzieży okresu adolescencji oraz strategii pomocy w szkole i w domu.

Kolejny wykład wygłosiła mgr D. Laskowska-Kabała – pedagog szkolny w Szkole Podstawowej nr 1 w Nowogrodzie Bobrzańskim, podczas którego omówiła działania pedagoga szkolnego zapobiegające rozwojowi niepożądanych zachowań uczniów wywołanych długotrwałą izolacją (nauczanie zdalne).

Jako trzecia głos zabrała mgr M. Marcinkiewicz – psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sulechowie. Tematem wykładu była procedura postępowania diagnostycznego w sprawie zagrożenia niedostosowaniem społecznym.

Po przerwie głos zabrali P. Petela – wychowawca oraz A. Ruszkowska – psycholog z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przytoku. Tematem wiodącym wypowiedzi było omówienie metod i form pracy z młodzieżą zagrożoną niedostosowaniem społecznym.

Następnie głos zabrał jeden z rodziców wychowanka Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przytoku. Przedstawione zostały efekty działań socjoterapeutycznych na przykładzie własnego dziecka.

Jako ostatnia głos zabrała Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Przytoku mgr Sabina Tomiak-Papiernik, która omówiła działania prowadzone w ośrodku i oprowadziła gości konferencji po obiekcie.

W konferencji uczestniczyli: Lubuska Wicekurator Oświaty Pani Katarzyna Pernal-Wyderkiewicz, przedstawiciele Kuratorium Oświaty, poradni psychologiczno pedagogicznych, ośrodków pomocy społecznej, pedagodzy, nauczyciele, psycholodzy oraz inni goście zajmujący się na co dzień pracą z dziećmi i młodzieżą.