"Kolory Europy 2014" już otwarte!

W piątkowe popołudnie, 12 grudnia w Sali Widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Kargowej Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski otworzył wystawę prac malarskich pt. "Kolory Europy 2014".

Prezentowane obrazy powstały podczas niemiecko-polskiego pleneru malarskiego, który odbył się w dniach 21 lipca – 2 sierpnia br. w Familienzentrum w Grießen. Wśród uczestników pleneru znaleźli się artyści z Niemiec: Anette Lehmann-Westphal, Ekaterina Orba, Susanne Kruse, Kathrin Meißner, Ronne Noack, Sieglinde Schöbel, Klaus Schöbel, Gabriele Grube i Willi Selmer oraz malarze z Polski: Agnieszka Kujawa-Bartosik, Grażyna Rymaszewska, Izabela Sak, Liwia Litecka, Mariusz Sobieszek, Ludwik Błażejewski, Katarzyna Szurkowska, Urszula Widźgowska, Janusz Skiba, Bożena Cajdler-Gruszkiewicz i Iana Berger.

Plener był częścią projektu sieciowego pt. „Sztuka bez granic”. Jest on kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Powiatu Zielonogórskiego i Powiatu Sprewa-Nysa, które jest współfinansowane  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”. Beneficjentem projektu jest Powiat Sprewa – Nysa, zaś partnerami projektowymi są Powiat Zielonogórski oraz Okręg Zielonogórski Związku Polskich Artystów Plastyków. Projekt ma na celu umożliwić spotkanie niemieckich i polskich artystów, których łączą różne rodzaje sztuki, między innymi malarstwo, muzyka i fotografia. Oprócz wystawy zrealizowano także warsztaty muzyczne zakończone występem niemiecko – polskiego zespołu muzycznego w Forst, spotkanie przedstawicieli polskich i niemieckich stowarzyszeń artystycznych w siedzibie ZPAP oraz warsztaty fotograficzne połączone z wystawą fotografii Tomasza Gawałkiewicza w Forst.

Podczas wernisażu Starosta Zielonogórski podziękował artystom, koordynatorom projektu oraz Ireneuszowi Plechanowi i Ryszardowi Górnickiemu (Staroście i Wicestaroście poprzedniej kadencji) za ich wkład w rozwój polsko-niemieckich kontaktów. Również Jana Handrischeck - koordynator projektu "Sztuka bez granic" z ramienia Powiatu Sprewa-Nysa nie szczędziła wyrazów uznania wszystkim, którzy przyczynili się do tak doskonałej realizacji określonych w projekcie zamierzeń.

Wystawa w Kargowej będzie czynna do 16 stycznia 2015 roku, natomiast od 1 lutego zostanie udostępniona po niemieckiej stronie w Muzeum Regionalnym w Spremberg.