"Kolory Europy 2013" otwarte!

To było popołudnie pełne sztuki! W piątek, tuż po godzinie 16.00 w Piwnicy Win sulechowskiego zamku Ireneusz Plechan Starosta Zielonogórski otworzył drugą poplenerową wystawę prac uczestników niemiecko-polskiego projektu pt. "Kolory Europy 2013" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska (Województwo Lubuskie) – Brandenburgia 2007-2013, Fundusz Małych Projektów i Projekty Sieciowe Euroregionu „Sprewa-Nysa-Bóbr”.

Otwarcie wystawy zbiegło się z innym, uznanym w Polsce wydarzeniem kulturalnym, jakim jest Festiwal Muzyki Fryderyka Chopina w Sulechowie, który odbywa się w dniach 21-24 listopada.

Na wernisażu zagościli: Harald Altekrüger Starosta Powiatu Sprewa-Nysa, Ryszard Górnicki Wicestarosta Zielonogórski, Roman Rakowski Burmistrz Sulechowa, Mariusz Zalewski Wójt Gminy Zielona Góra, Stanisław Drobek Wójt Trzebiechowa, Krzysztof Woziński Zastępca Burmistrza Kargowej, Tomasz Furtak Dyrektor Sulechowskiego Domu Kultury, Wiesław Krukowski przedstawiciel Marszałek Województwa Lubuskiego, Edyta Dwojak Skarbnik Powiatu Zielonogórskiego oraz artyści malarze-uczestnicy tegorocznego projektu.

Przedstawiciele władz samorządowych z uznaniem wypowiadali się o projekcie, deklarując jednocześnie chęć organizacji przyszłorocznej wystawy po polskiej stronie granicy. Wiemy już na pewno, że taka wystawa się odbędzie- gdyż Starosta Harald Altekrüger potwierdził, że w 2014 roku Powiat Sprewa-Nysa przy współpracy z Powiatem Zielonogórskim, zrealizuje czwarty z kolei prokjekt z cyklu "Kolory Europy" ponownie zorganizuje niemiecko-polski plener malarski oraz ekspozycje poplenerowe!

Podobnie jak podczas spotkania w Sprembergu, otwarciu wystawy w Sulechowie towarzyszyła niezwykła oprawa muzyczna w wykonaniu bandu "Grid Time", którego wspólne muzykowanie rozpoczęło się właśnie podczas niemiecko-polskiego pleneru, który odbył się na przełomie lipca i sierpnia w Grießen.

Pod koniec oficjalnej części spotkania Starosta Zielonogórski i Starosta Powiatu Sprewa-Nysa otrzymali od Anette Lehmann-Westphal specjalnie przygotowane na tę okazję kalendarze z reprodukcjami prac artystów, którzy wzięli udział w plenerze.

Z uwagi na fakt, iż tylko część obrazów była wyeksponowana w Piwnicy Win, zebrani goście udali się do Izby Pamięci, by podziwać tam kolejne prace artystów.
Chętni uczestnicy otwarcia wystawy skorzystali też z okazji i obejrzeli fotografie Aleksandra Bakinowskiego dokumentujące dotychczasowe edycje Festiwalu Chopinowskiego zaprezentowane w sąsiednim Zborze, a także zwiedzili sulechowski zamek.

Wystawa "Kolory Europy 2013" w Zamku Książęcym w Sulechowie będzie dostępna dla odwiedzających do 15 grudnia. Serdecznie zapraszamy!