Gen. Stefan Rowecki "Grot" będzie patronem LO w Czerwieńsku!

7 listopada w Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku odbędzie się uroczystość nadania szkole imienia gen. Stefana Roweckiego "Grota".

Nadanie imienia szkole to szczególne wydarzenie. Wybór patrona powinien być świadomy, przemyślany i akceptowany przez całą społeczność szkolną. Tak właśnie miało to miejsce w Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku. Uczniowie i grono pedagogiczne szkoły od lat żyje normami, postawami i zasadami reprezentowanymi przez gen. Roweckiego "Grota". Kultywowanie tradycji i manifestowanie postaw patriotycznych to codzienność w Liceum w Czerwieńsku, dlatego trudno wyobrazić sobie dla tej szkoły lepszego patrona.

Tradycje wojskowe w Liceum Ogólnokształcącym w Czerwieńsku sięgają 2000 roku, kiedy to Powiat Zielonogórski - wychodząc naprzeciw zainteresowaniom młodzieży obronnością kraju, nowymi strukturami wojskowymi, policyjnymi i strażą pożarną, powołał w ówczesnym Zespole Szkół Rolniczych Liceum Ogólnokształcące z klasą o profilu wojskowym. Był to eksperyment przeprowadzony pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, który zakończył się dużym sukcesem, albowiem kształcenie w klasie „wojskowej” trwa do dzisiaj.

W wyniku wprowadzania w szkolnictwie ponadpodstawowym, później ponadgimnazjalnym, kolejnych etapów reformy systemu edukacji, 1 września 2002 r. Zespół Szkół Rolniczych przekształcono w Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, który ostatecznie 1 września 2012 r. stał się Liceum Ogólnokształcącym. Obecnie funkcjonują w szkole klasy o „profilu” wojskowym, pożarniczym i policyjnym.  Szybki rozwój szkoły, jako „szkoły mundurowej” zaowocował  podpisaniem w roku 2012r. porozumień o współpracy pomiędzy: szkołą a 4 Zielonogórskim Pułkiem Przeciwlotniczym w Czerwieńsku, Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze i Komendą Miejską Straży Pożarnej w Zielonej Górze. Współpraca szkoły z partnerami wzbogaca jej ofertę edukacyjną i promuje jej nowy wizerunek, przyciągając pasjonatów służb mundurowych.

Zapraszamy do obejrzenia spotu LO w Czerwieńsku: