Wybór języka
powrót

Europejska Noc Muzeów w Trzebiechowie - relacja

17.05.2019 r. odbyło się wieczorne zwiedzanie Trzebiechowskich zabytków, w ramach XIII Europejskiej Nocy Muzeów. Goście mogli obejrzeć trzy zabytki architektury na terenie Trzebiechowa.

Pałac oraz park rodziny von Reuss, wybudowany w latach 1876-1901 w nurcie francuskiej architektury rezydencjonalnej XVIII wieku. Dokładnie naprzeciw pałacu, idąc piękną, soczyście zieloną aleją starych drzew, odwiedzający udali się do Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Trzebiechowie, który wzniesiony został w 1840 roku, w stylu neoklasycystycznym według projektu niemieckiego architekta Johanna Gottlieba Schlaetzera.

Następnie wszyscy udali się do dawnego sanatorium a obecnie Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, wybudowanego w stylu secesyjnym na zlecenie Marii Aleksandriny von Reuss, w latach 1902 -1904, a zaprojektowanego przez Henriego van de Velde – słynnego belgijskiego architekta i malarza.

Wszyscy, biorący udział w XIII Europejskiej Nocy Muzeów, mogli na sam koniec zwiedzania, posilić się w dawnym sanatorium przepysznym ciastem i pełni emocji porozmawiać o architektonicznych skarbach Trzebiechowa. Warto było!