Dożynki Powiatowo-Gminne w Koźli

W minioną sobotę, 31 sierpnia, w Koźli odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminne, które zgromadziły mieszkańców Gminy Świdnica oraz Powiatu Zielonogórskiego.

Uroczystości rozpoczęto od przekazania nowego sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Koźli oraz uhonorowania jego zasłużonych członków. Następnie odbyła się msza święta dziękczynna w kościele parafialnym w Koźli.Barwny korowód, otwierający dożynki, przyciągnął uwagę licznie zgromadzonych gości. Korowód wzbogacony o maszyny rolnicze, motocykle oraz wóz z orkiestrą dętą wzbudzał duże zainteresowanie. Gości przywitali Starosta Zielonogórski Tadeusz Pająk, Wójt Gminy Świdnica Izabela Mazurkiewicz-Kąkol oraz Sołtys wsi Koźla Teresa Sygut. Udział wzięli Wicemarszałek Sebastian Ciemnoczołowski i Wicewojewoda Maciej Siwicki. Po przemówieniach i tradycyjnym przekazaniu chleba, uczestnicy wydarzenia mieli okazję między innymi wysłuchać wystąpienia zespołu "Świdniczanie".

Podczas uroczystości wręczono także Nagrody Kulturalne Świdnicy oraz uhonorowano zwycięzców w prestiżowych kategoriach.

Zwycięzcy w kategorii Lider Trzeciego Sektora:

• Zabór – Koło Gospodyń Wiejskich w Czarnej

• Czerwieńsk: Klub Sportowy Czerwieńsk,

• Babimost: Zdzisław Krupa - Stowarzyszenie Cyklistów „Rowerowy Babimost”,

• Babimost Kurkowe Bractwo Strzeleckie Babimost

• Świdnica: Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej Młodzieży „Młodzi Potrafią”,

• Nowogród Bobrzański: Stowarzyszenie Park w Niwiskach,

• Trzebiechów: Maria Korbal - Stowarzyszenie Zwykłe Anioły Dzieciom

• Sulechów – Koło Gospodyń Wiejskich w Brodach

• Świdnica Koło Gospodyń Wiejskich „Piaskowe Babki” w Piaskach.

Zwycięzcy w kategorii Najlepszy Rolnik Powiatu Zielonogórskiego:

• Nowogród Bobrzański: Szandurski Michał,

• Świdnica: Jarczyk Remigiusz,

• Sulechów: Szustak Mariusz,

• Bojadła: Jaroszek Adam,

• Trzebiechów: Chwiałkowska Urszula,

• Kargowa: Brambor Mateusz.Zwycięzcy w kategorii Najlepszy Sołtys Powiatu Zielonogórskiego:

• Fornalewicz Andrzej,

• Trafała Rafał,

• Fafuła Ewa,

• Paszkiewicz Maria,

• Sochacka Halina,

• Pietruszyńska Wanda,

• Zielonka Michał,

• Lechowicz Michał.

Zwycięzcy w kategorii Najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Zielonogórskiego:

• Wianeczki,

• Letniczanki,

• z Leśniowa Małego,

• w Krężołach,

• Bełczowianki w Bełczu,

• w Podlegórzu,

• Lubuszanki,

• Nowe Kramsko,

• Milsko-Wianki.

Zwieńczeniem oficjalnej części dożynek było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy 2024.W kategorii wieniec tradycyjny, kolejno od pierwszego do trzeciego miejsca zajęły:

• Sołectwo Buchałów,

• Sołectwo Klępina,

• Sołectwo Susłów.

Zaś w kategorii wieniec współczesny:

• Sołectwo Letnica,

• Sołectwo Kalsk,

• Sołectwo Pyrnik.

Nie zabrakło także bogatego programu artystycznego, który obejmował występy wokalne, koncerty oraz zabawę taneczną dla starszych. Najmłodsi mieli do dyspozycji liczne atrakcje w specjalnie wydzielonym sektorze. Uczestnicy festynu mogli skosztować lokalnych specjałów przygotowanych przez sołectwa oraz podziwiać rękodzieło mieszkańców. Całość wydarzenia upłynęła w atmosferze radości i wspólnej zabawy, podkreślając silne więzi lokalnej społeczności.Najszczersze podziękowania kierujemy do Pani Sołtys wsi Koźla - Teresy Sygut, oraz Pani Wójt Gminy Świdnica - Izabeli Mazurkiewicz-Kąkol oraz ich niesamowitych współpracowników za ciężką pracę i trud włożony w organizację całego przedsięwzięcia.

Więcej zdjęć z wydarzenia