15 urodziny Powiatu Zielonogórskiego!

W poniedziałek, 12 maja Powiat Zielonogórski świętował 15 urodziny!

Jubileuszowe święto odbyło się w sali widowiskowej sulechowskiego Zboru i  miało charakter uroczystej sesji Rady Powiatu Zielonogórskiego, którą otworzył Edwin Łazicki Przewodniczący Rady Powiatu. Uczestnicy uroczystości minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych radnych Powiatu Zielonogórskiego.

Po czym głos zabrał Starosta Zielonogórski  Ireneusz Plechan,  który w   swoim wystąpieniu zaprezentował najistotniejsze dokonania 15- letniej działalności Powiat. Zwrócił też uwagę na konieczność kontynuacji planów i zamierzeń poprzedników.

Dotychczasowych osiągnięć obecnym i byłym władzom Powiatu Zielonogórskiego pogratulowała Posłanka Bożenna Bukiewicz, Senatorowie Robert Dowhan i Stanisław Iwan, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Wicewojewoda Lubuski Jan Świrepo, Rektor PWSZ w Sulechowie dr hab. inż. Wiesław Miczulski oraz przedstawiciel Powiatu Sprewa-Nysa Olaf Lalk. Pani Marszałek podkreśliła doskonałe wykorzystanie przez Powiat środków unijnych w latach 2007-2013, zachęcając  tym samym do korzystania z nowej perspektywy na lata 2014-2020 w celu kontynuacji działań zmierzających do  prężnego rozwoju Powiatu.

Jubileusz stanowił doskonałą okazją do zauważenia ludzi, którzy wyróżniają się swoim zaangażowaniem, rzetelną i sumienną pracą Rada Powiatu Zielonogórskiego wyróżniła honorową odznaką „Zasłużony dla Powiatu Zielonogórskiego”:

Krzysztofa Sroczyńskiego – Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Zielonogórskiego, radnego trzech kadencji, zasłużonego ochotnika straży pożarnej i działacza społecznego,
Ryszarda Górnickiego – Wicestarostę Zielonogórskiego, radnego trzech kadencji, zaangażowanego w pracę dla dobra i rozwoju powiatu,
Jadwigę Oziemkowską – radną trzech kadencji, cenioną pedagog i wychowawczynię dzieci i młodzieży,
Leszka Klima – radnego trzech kadencji, wieloletniego dyrektora Zakładu Gospodarczego Gminy Zielona Góra z siedzibą w Zawadzie,
Sławomira Baranowskiego – radnego trzech kadencji, długoletniego nauczyciela, wychowawcę i dyrektora szkoły,
Czesława Hołołuba – Przewodniczącego Komisji Ochrony Bezpieczeństwa Obywateli i Porządku Publicznego, radnego  trzech kadencji, znanego przedsiębiorcę, zaangażowanego w pomoc potrzebującym,
Ireneusza Nijakiego – radnego trzech kadencji, wykładowcę na Uniwersytecie Zielonogórskim, dyrektora szkoły i wychowawcę wielu pokoleń dzieci i młodzieży,
Lecha Czurę – radnego trzech kadencji, zaangażowanego w sprawy mieszkańców Powiatu.

Ponadto Przewodniczący Rady Powiatu i Starosta Zielonogórski docenili sumienną i wieloletnią pracę - często od początku istnienia Powiatu, pracowników Starostwa Powiatowego, powiatowych jednostek organizacyjnych oraz innych osób związanych z Powiatem Zielonogórskim. Wśród wyróżnionych znaleźli się:  Piotr Boberski, Teresa Bonik, Elżbieta Burzelów, Barbara Chudzińska, Edyta Dwojak, Marian Frątczak, Anna Gołębska, Marek Jaszkiewicz, Bożena Kuciak, Beata Kucuń, Anna Kurek, Stanisław Kwiecień, Małgorzata Mach, Joanna Maciąg, Monika Marczenia, Anna Michalska, Waldemar Michałowski, Barbara Myrda, Marek Nadstoga, Elżbieta Ostrowska, Irena Podsiadły, Jerzy Politowicz, Zdzisław Radczyc, Irena Radziusz, Włodzimierz Rebelski, Jerzy Rozynek, Grażyna Rudnik, Anna Rudnik, Elżbieta Sejda, Janusz Spalony, Izabella Staszak, Agnieszka Szeląg, Bożena Szymańska, Andrzej Szymczak, Teresa Twarowska, Ewa Tworowska-Chwalibóg, Halina Wawrzynowska, Alicja Wójcik i Zenon Zieliński.

Na zakończenie sesji podano oficjalny wynik konkursu na opracowanie znaku graficznego Powiatu Zielonogórskiego. Nagrodę główną otrzymał Mirosław Szukiełowicz z Kożuchowa, którego praca została najwyżej oceniona przez Jury konkursowe.

Dopełnieniem uroczystości był niezapomniany koncert filharmoników zielonogórskich.

Na  zakończenie jubileuszowego spotkania Ireneusz Plechan, Edwin Łazicki i Krzysztof Romankiewicz – Starostowie wszystkich czterech kadencji wspólnie i sprawiedliwie podzielili ogromny tort, przygotowany i udekorowany specjalnie na wczorajsze święto.

Uroczystości  towarzyszył wernisaż pt. „Symbiozy” Anette Lehmann – Westphal (malarstwo) i Matthias`a Lehmann (ceramika), małżeństwa artystów z Cottbus.  Ekspozycja jest dostępna do 31 maja w Sali Rodziców w Sulechowskim Zamku.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się  wystawa panelowa pt. „Metamorfozy Powiatu Zielonogórskiego”  która pokazuje, jak wypiękniały powiatowe obiekty w minionym 15-leciu. Wystawa już wkrótce zostanie udostępniona w budynku Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze.

Zapraszamy do galerii zdjęć: