Wybór języka
powrót

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” w powiecie zielonogórskim

Powiat Zielonogórski realizuje w roku 2017, podobnie jak w 2016 wieloletni program rządowy „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który ma na celu wspieranie w latach 2016-2020 organów prowadzących szkoły i biblioteki pedagogiczne, w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocją i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych. 

 

W 2016 r. dzięki dotacji rządowej zakupiono nowości wydawnicze do biblioteki szkolnej Liceum Ogólnokształcącego im. Rotmistrza Witolda Piłeckiego w Sulechowie. W ramach projektu za kwotę 15.000 zł. szkoła zakupiła 541 egzemplarzy książek, wzbogacając i zwiększając atrakcyjność oferty biblioteki szkolnej. Oprócz zakupu książek szkoła zorganizowała wydarzenia, związane z propagowaniem czytelnictwa m.in.: konkursy wiedzy, spotkania autorskie, zbiórki książek, konkursy literackie, prezentacje multimedialne, konkursy plastyczne i literackie. Dużym powodzeniem cieszyły się m.in.:

  • spotkanie autorskie z Ewą Kwaśniewicz „Spacer po Dreźnie”,
  • spektakl pod tytułem: „Książka najlepszym prezentem pod choinkę”,
  • zwiedzenie wystaw prac plastycznych absolwenta LO w Sulechowie, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie,
  • zwiedzenie biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego,
  • konkurs plastyczny „Moja wakacyjna przygoda z książką”,
  • konkurs literacki „Książka, którą poleciłabym/poleciłbym przyjacielowi”,
  • konkurs plastyczny na EXLIBRISA biblioteki PWSZ w Sulechowie,
  • projekt „Poznajemy naszego patrona” oraz „Rotmistrz Witold Pilecki – wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia”.

Nowe pozycje w księgozbiorach spowodowały widoczny wzrost liczby wypożyczeń, dzięki zwiększeniu się atrakcyjności oferty biblioteki szkolnej. Dzięki promocji czytelnictwa młodzież chętnie i często odwiedza bibliotekę szkolną, korzysta z czytelni, ochoczo dzieli się swoimi odczuciami po lekturze a także bierze udział w wszelkiego rodzaju imprezach wzbudzających zainteresowanie książkami.

W bieżącym roku program realizuje Liceum Ogólnokształcące w Czerwieńsku. Łączna wartość realizowanego projektu wynosi 5.000 zł. Szkoła zakupiła już 366 egzemplarzy książek. Obecnie wdrażane są działania promujące czytelnictwo z wykorzystaniem tych książek.

 Relacje szkolne:

 http://www.losulechow.pl/artykuly/450/spektakl-bo-onarodzeniowy

 http://www.losulechow.pl/artykuly/411/wyr-nienia-dla-naszych-uczni-w-w-konkursie-na-exlibris-biblioteki-pwsz-w-sulechowie

 http://www.losulechow.pl/artykuly/397/odkrywamy-skarby-biblioteki-uniwersytetu-zielonog-rskiego

 http://www.losulechow.pl/artykuly/372/wernisa-naszego-absolwenta-w-pwsz-w-sulechowie

 http://www.losulechow.pl/artykuly/428/moja-przygoda-z-ksi-k