Wybór języka
powrót

Turystyka

Jezioro Liny

Turystów, którzy pragną odpocząć zapraszamy nad Jezioro Liny o wysokiej klasie czystości wody. Powierzchnia lustra wody wynosi 28,0 ha a maksymalna głębokość 10,8 m. Powstało ono na obszarze moreny dennej i należy do bardzo malowniczo położonych zbiorników wodnych. Jest ono systematycznie zarybiany, stąd też jest bardzo atrakcyjny dla wędkarzy. 
Położone jest przy trasie Kargowa – Babimost.

Jezioro Wojnowskie

Powierzchnią rozciąga się na przestrzeni 241,78 ha. Właścicielem jeziora jest Marszałek Województwa Lubuskiego a zarządcą Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze. W okresie letnim pełni funkcję wypoczynkową i rekreacyjną. W północnej części jeziora mają swoje siedliska i ostoje ptaki wodno - błotne. Aby zobaczyć te ciekawe gatunki ptaków zapraszamy nad jezioro wojnowskie.

Park
Jednym z miejsc wypoczynku Kargowian jest przylegający do pałacu park, który powstał w pierwszej połowie XVII w. z wykorzystaniem ozdobnego ogrodu. Granice parku wyznaczają aleje: Grabowa i Lipowo-Kasztanowa, których wiek jest szacowany na 250 lat i znacznie młodsza Aleja Kasztanowa. W parku znajdują cenne gatunki drzew (min. platany, daglezje, cisy oraz buk o obwodzie 750 cm i 28 m wysokości).

Jeziorko Zacisze
W lesie pod Chwalimiem znajdziemy malownicze małe jeziorko Zacisze, dziś zupełnie podporządkowane prawom natury.

Ścieżka przyrodniczo – leśna w Karszynie
Trasa ścieżki ma kształt pętli o długości około 3,6 km, zaczyna się i kończy przy leśniczówce.
Ścieżka ma charakter szlaku turystycznego można ją zwiedzić pieszo lub na rowerze. Czas przemarszu trasą ścieżki wynosi około 2 godzin. Atrakcją ścieżki jest powierzchniowy pomnik - przyrody paproć o nazwie „Długosz Królewski”.

Ścieżka dydaktyczna w Wojnowie
Ścieżka o długości około 1km wzdłuż trasy ścieżki znajdują się 7 przystanków z tablicami informacyjnymi. Mieści się ona na terenie parku w przy Szpitalu rehabilitacyjno – leczniczym dla dzieci w Wojnowie.

AGROTURSTYKA, OŚRODKI WYPOCZYNKOWE

Gmina Kargowa jest regionem o charakterze rolniczo-turystycznym. Urozmaicona rzeźba terenu, czyste środowisko, jeziora o wysokiej klasie czystości i specyficzny mikroklimat to nasze atuty. Turystów spragnionych obcowania z przyrodą zapraszamy do:

  • Gospodarstw agroturystycznych: w Starym Jaromierzu 54, które położone jest na skraju wsi, w lesie obfitującym w jagody i grzyby. Dysponuje 2 pokojami czteroosobowymi, 1 pokojem dwuosobowym z dużą kuchnią oraz łazienką. Gospodarstwo oferuje również miejsce na postawienie namiotów. W gospodarstwie można zaopatrzyć się w świeże mleko, jajka i warzywa. W Wojnowie 10A które położone nad Jeziorem Wojnowskim. Las, jezioro, czyste powietrze oraz specyficzny mikroklimat to główne walory przyrodnicze stanowiące o atrakcyjności tego miejsca. To wymarzone miejsce dla wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy, rodzin z małymi dziećmi i lubiących długie spacery. Dysponuje łącznie 18 miejscami noclegowymi. Oferuje 2 domki (sypialnie, kuchnia i łazienka). Gospodarstwo specjalizuje się w hodowli ptactwa domowego i ozdobnego. Posiada również miejsce na postawienie namiotów. 
  • Ośrodka Wypoczynkowego „Wojnowo” który położony w lesie nad brzegiem jeziora Wojnowskiego. Posiada 120 miejsc w wolnostojących domkach z pełnym wyposażeniem sanitarnym, stołówką i kortem tenisowym. Ośrodek organizuje wczasy, pobyty indywidualne i grupowe, narady oraz imprezy okolicznościowe. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu turystycznego.
  • Ośrodka Wypoczynkowego „Liny”- który oferuje domki wolnostojące z wyposażeniem sanitarnym, pole namiotowe i kempingowe oraz możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego (www.grol.pl , +48 68 351 23 34). 
  • Leśniczówki na jeziorem Liny – która stała się Leśniczówką Pracy Twórczej i Izbą Pamięci im. E. Paukszty. Zapraszamy artystów, twórców ludowych, literatów i tych, co ciekawi osoba E. Paukszty do zwiedzania izby pamięci i korzystania z oferowanych pokoi gościnnych (tel. +48 68 352 63 68).

Miłośnicy pieszej i rowerowej wycieczki mogą zwiedzać okolice Kargowej korzystając z ścieżek rowerowych:

Ścieżka rowerowa około 5,5 km zaczyna się przy gimnazjum i wiedzie nad Jezioro Liny wzdłuż pól i lasów i łączy się ze ścieżką rowerową, którą można dojechać do miejscowości Babimost.
Ścieżka w mieście o długości 1,1 km wiedzie wzdłuż torów kolejowych i osiedla domków jednorodzinnych.
Obie ścieżki umożliwiają bezpieczne zwiedzanie Kargowej i jej okolic.

Ponadto:

Można zwiedzić gminę i nie tylko trasą o nazwie: „Szlak bez końca”. Trasa położona jest z dala od głównych szlaków komunikacyjnych. Przebiega przez Kargowę, Chwalim, Wojnowo, Linie, Wąchabno, Małą Wieś oraz Kopanicę. Wędrówkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Możemy również przebyć ten szlak rowerem. Do trasy jest wykonany „audio przewodnik na komórkę” do pobrania z http://www.kargowa.pl/pl/content/audioprzewodnik-turystyczny-po-szlaku-bez-ko%C5%84ca-pobierz.

Położenie
Historia
Gospodarka
Oferta inwestycyjna
Kultura
Turystyka
Zabytki
Imprezy cykliczne
Baza noclegowa
Współpraca zagraniczna