Zapraszamy do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej

Zapraszamy uprawnione osoby z terenu powiatu zielonogórskiego do korzystania z punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.

Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz sposób wykazania uprawnienia:

1. Osoba, której przyznano świadczenie z pomocy społecznej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej i wobec której w tym okresie nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia:

• przedkłada oryginał albo odpis decyzji o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub zaświadczenie o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej;
  • składa pisemnie oświadczenie nr 2 o braku wydania decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.

2. Osoba posiadająca ważną Kartę Dużej Rodziny:

• przedkłada ważną Kartę Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

3. Osoba, która uzyskała zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego:

• przedkłada zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego

4. Osoba posiadająca ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa:

• przedkłada ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

5. Osoba, która nie ukończyła 26 lat lub ukończyła 65 rok życia:

• przedkłada dokument tożsamości.

6. Osoba, która w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazła się w sytuacji zagrożenia lub poniosła straty:

• składa oświadczenie nr 1 o wystąpieniu klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej.

Osoby wskazane w punktach 1-6 wymagające niezwłocznego uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej, które z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie są w stanie przedstawić wskazanych dokumentów, składają oświadczenie nr 3.

Zasady udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej:

1. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana jest osobie uprawnionej osobiście, z wyłączeniem użycia środków komunikowania się na odległość.

2. Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest przez adwokata lub radcę prawnego według kolejności zgłoszeń. Z ważnych powodów adwokat lub radca prawny może ustalić inną kolejność.

3. Radca prawny lub adwokat może zażądać od osoby uprawnionej okazania dokumentu stwierdzającego tożsamość.

4. Radca prawny lub adwokat może z ważnych powodów odmówić udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej, informując osobę uprawnioną o innych punktach nieodpłatnej pomocy oprawnej na obszarze powiatu.

5. Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:

• poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach;
  •  wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego;
  • udzielenie pomocy w sporządzeniu projektu pisma, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym;
  • sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym.

6. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw:

• podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  • z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego;
  • związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do rozpoczęcia tej działalności.

7. Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej dokumentuje każdy przypadek udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej poprzez wypełnienie karty nieodpłatnej pomocy prawnej, w której zamieszcza się dane dotyczące:

• formy udokumentowania uprawnienia do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej;
  • dziedziny prawa, z której udzielono nieodpłatnej pomocy prawnej;
  • formy udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej;
  • czasu poświęconego na udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej.

8. Za zgodą osoby uprawnionej, osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy prawnej może zawrzeć w wyżej wskazanej karcie dane zbiorcze osoby uprawnionej dotyczące:

• wieku;
  • płci;
  • wykształcenia;
  • średniego miesięcznego dochodu;
  • liczby członków gospodarstwa domowego;
  • miejsca zamieszkania;
  • posiadania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Odmowa ujawnienia tych danych nie stanowi podstawy odmowy udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej.

Lokalizacja i harmonogram pracy punktów nieodpłatnej pomocy prawnej zlokalizowanych na obszarze Powiatu Zielonogórskiego:

1. Urząd Gminy w Trzebiechowie przy ul. Sulechowskiej 2

nieodpłatna pomoc prawna
udzielana przez adwokatów i radców prawnych

2. Starostwo Powiatowe w Zielonej Górze
przy ul. Podgórnej 5

nieodpłatna pomoc prawna
udzielana przez adwokatów i radców prawnych

3. Lokal w Czerwieńsku
przy ul. Zielonogórskiej 2
stanowiący własność Gminy Czerwieńsk

punkt prowadzony przez organizację pozarządową: