Wybór języka
powrót

Uczniowie LO w Sulechowie świętowali Dzień Wymiaru Sprawiedliwości

23 maja br., uczniowie klasy II E z Liceum Ogólnokształcącego im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Sulechowie wzięli czynny udział w inscenizacji rozprawy karnej z udziałem sędziego, prokuratora i adwokata w VI Zamiejscowym Wydziale Karnym Sądu Rejonowego z siedzibą w Sulechowie.

 

Licealiści wcielili się w rolę sędziego, obrońcy, oskarżonego, świadka, prokuratora, ławników, protokolantki i pokrzywdzonej. Uczniowie sprawdzili swoje umiejętności prawnicze i aktorskie, a całemu spotkaniu towarzyszyła dobra zabawa. Był to kolejny ciekawy element programu edukacji prawniczej dla uczniów szkoły.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości, to święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja. Ma ono upamiętniać rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, w Polsce reprezentowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Lustitia".