Rotmistrz Witold Pilecki patronem Liceum Ogólnokształcącego w Sulechowie

10 listopada 2015 roku Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie dołączyło do grona szkół noszących imię Rotmistrza Witolda Pileckiego. Patronat nad uroczystością nadania szkole imienia objęli: Instytut Pamięci Narodowej, Starosta Zielonogórski i Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość Obszar Zachodni Zielona Góra.

Gośćmi honorowymi byli: Zofia Pilecka – Optułowicz – córka Witolda Pileckiego ze swoją córką Dorotą Optułowicz – McQuaid, Tadeusz Marek Płużański – syn Tadeusza Ludwika Płużańskiego, bliskiego współpracownika Rotmistrza oraz dr Rafał Reczek – Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. W gronie obecnych na uroczystości nie zabrakło Radosława Wróblewskiego -Lubuskiego Wicekuratora Oświaty, Dariusza Wróblewskiego - Starosty Zielonogórskiego, Ignacego Odważnego – burmistrza Sulechowa, płk. dypl. Zenona Wiśniewskiego – dowódcy 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie, radnych Powiatu Zielonogórskiego, żołnierzy 5LPA, kombatantów, przedstawicieli Starostwa Powiatowego, przedstawicieli władz gminy Sulechów, dyrektorów zaprzyjaźnionych sulechowskich placówek oraz rodziców, uczniów i absolwentów szkoły.

Głównym punktem uroczystości było przekazanie Uchwały Nr XI.69.2015 Rady Powiatu Zielonogórskiego z dnia 3 września 2015 roku w sprawie nadania imienia Rotmistrza Witolda Pileckiego Liceum Ogólnokształcącemu w Sulechowie przez przewodniczącego Rady Powiatu Zielonogórskiego Edwina Łazickiego, na ręce Zofii Pileckiej – Optułowicz i Beaty Henrykowskiej dyrektor LO w Sulechowie. Nauczyciele języka polskiego Beata Leśniak i Ireneusz Maj przeprowadzili wywiad z Zofią Pilecką – Optułowicz i Markiem Płużańskim. Pani Zofia wspominała swojego ojca jako wspaniałego człowieka. Podkreśliła, że patron to nie tylko strażnik wartości, ale przede wszystkim przyjaciel.

Podczas ceremonii podsumowano konkurs o Patronie i wręczono laureatom nagrody. Wyświetlono także prezentację multimedialną przygotowaną przez jednego ze zwycięzców konkursu. W gmachu szkoły można było podziwiać konkursowe prace plastyczne, a także wystawę poświęconą Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Na zakończenie uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową z pełną nazwą szkoły oraz wykonano okolicznościowe zdjęcie.

opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie