Debata pn. „Powiat Zielonogórski – tu mieszkam, tu się uczę, tu pracuję”

W czwartkowe przedpołudnie, 21 kwietnia br., w auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie rozpoczęła się debata pn. „Powiat Zielonogórski – tu mieszkam, tu się uczę, tu pracuję”.

W debacie udział wzięli: Katarzyna Osos Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Tadeusz Pająk Radny Sejmiku Województwa Lubuskiego, Edwin Łazicki Przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego, Dariusz Wróblewski Starosta Zielonogórski, Waldemar Kotlarski Wicestarosta, radni powiatu i członkowie Zarządu Powiatu, Jerzy Fabiś Burmistrz Kargowej, Robert Sidoruk Wójt Zaboru, Zbigniew Woziński Zastępca Burmistrza Babimostu, Beata Niemiec Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze, prof. dr hab. inż. Marian Miłek Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, ppłk Waldemar Krupiński p.o. Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze, Nina Kowalonek Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Zielonej Górze, przedstawiciele organizacji zrzeszających rzemieślników i przedsiębiorców, dyrektorzy oświatowych jednostek organizacyjnych powiatu zielonogórskiego, dyrektorzy i wychowawcy w gimnazjach działających na terenie powiatu zielonogórskiego oraz prezesi, dyrektorzy i właściciele lokalnych firm.

Debata była okazją do zaprezentowania działań władz Powiatu Zielonogórskiego podjętych na rzecz podniesienia jakości współpracy samorządu z lokalnymi przedsiębiorcami oraz czasem wymiany pomysłów na zmianę wizerunku kształcenia zawodowego.

Na początku spotkania Jerzy Rozynek Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie zaprezentował dorobek placówki oraz przedstawił plany na przyszłość. Małgorzata Bieniaszewska właścicielka MB Pneumatyka w Sulechowie przybliżyła zebranym przykład dobrej praktyki współpracy szkoły z jej firmą. Ppłk Marek Wójcik Szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Zielonej Górze w swoim wystąpieniu podkreślił rolę kształcenia zawodowego na potrzeby wojska. Goście debaty mieli również okazję poznać absolwentkę ZSP w Sulechowie Joannę Płocieniak, która z powodzeniem prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.

Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski zaznaczył, że aby Powiat Zielonogórski mógł zagwarantować młodym ludziom doskonałe wykształcenie oraz dobrą pracę niezbędna jest współpraca zarówno samorządów lokalnych i przedsiębiorców, ale też wszystkich typów szkół działających na terenie powiatu, począwszy od szkół podstawowych, poprzez gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, skończywszy na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie. Tylko wspólne działania tych wszystkich podmiotów pozwolą w przyszłości ograniczyć tendencje migracyjne wśród młodych ludzi.

Czwartkowa debata to kolejny krok w kierunku wywarcia pozytywnej zmiany edukacyjno-gospodarczej w Powiecie Zielonogórskim oraz sprawienia, by hasło „Powiat Zielonogórski – tu mieszkam, tu się uczę, tu pracuję” w niedalekiej przyszłości było nie tylko sloganem, ale rzeczywistością młodych mieszkańców powiatu.

RELACJA RADIA ZACHÓD: http://www.zachod.pl/radio-zachod/powiat-zielonogorski-promuje-szkolnictwo-zawodowe/