Budżet Powiatu Zielonogórskiego na rok 2016 przyjęty!

29 grudnia  w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ul. Piaskowej 53 w Sulechowie Edwin Łazicki Przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego otworzył XV zwyczajną sesję Rady Powiatu Zielonogórskiego.

Po przyjęciu porządku obrad oraz informacji Starosty i Przewodniczącego Rady o działalności w okresie międzysesyjnym głos zabrali: Adam Jaskulski – Wójt Świdnicy i Jerzy Fabiś – Burmistrz Kargowej, którzy podziękowali Zarządowi Powiatu za dotychczasową współpracę, zwłaszcza za działania na rzecz poprawy stanu powiatowych i gminnych dróg. Warto podkreślić fakt, iż Zarząd Powiatu zgłosił sześć nowych projektów uchwał do porządku obrad. Uchwały te dotyczyły współdziałania Powiatu Zielonogórskiego z Gminami: Zabór, Kargowa, Świdnica i Babimost w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dzięki podjętym uchwałom Powiat uzyska dodatkowe punkty przy ocenie wniosków złożonych do PROW.

Następnie radni podjęli zmiany uchwały budżetowej na 2015 rok oraz zmiany w „Strategii Rozwoju Powiatu Zielonogórskiego na lata 2014-2022”. Ustalili ponadto wydatki, które nie wygasają z upływem roku budżetowego 2015 oraz przyjęli plan pracy Rady Powiatu Zielonogórskiego na kolejny rok.

Ostatnia w tym roku sesja poświęcona była przede wszystkim uchwaleniu wieloletniej prognozy finansowej powiatu na lata 2016-2025 oraz podjęciu uchwały budżetowej na rok 2016. Skarbnik Powiatu Zielonogórskiego Edyta Dwojak odczytała projekt uchwały wieloletniej prognozy finansowej powiatu i projekt uchwały budżetowej wraz z opiniami Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej.  Projekty uchwał zostały pozytywnie zaopiniowane przez RIO, jak również przez Komisje Stałe Rady Powiatu Zielonogórskiego i Zarząd Powiatu. Wieloletnia prognoza finansowa i budżet na rok 2016 zostały przyjęte przez radnych jednogłośnie. Budżet powiatu w 2016 roku będzie budżetem deficytowym. Dochody ogółem określono na kwotę 77 194 247 zł, zaś wydatki na kwotę 79 062 572 zł. Deficyt wyniesie 1 868 325 zł i będzie sfinansowany z wolnych środków, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 6 ustawy o finansach publicznych.

XV sesja była okazją do wielu podsumowań i podziękowań. Anna Lipecka z Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku złożyła na ręce Przewodniczącego Rady i Starosty Zielonogórskiego Dariusza Wróblewskiego dyplomy uznania dla radnych i Zarządu za nieoceniony wkład w zbiórkę funduszy na zakup sztandaru dla szkoły. Członek Zarządu Jadwiga Oziemkowska podsumowała świąteczną akcję radnych, dzięki której udało się ufundować paczki dla niezamożnych rodzin z terenu powiatu zielonogórskiego oraz wspomóc leczenie chorego Adriana z Zaboru.

Na zakończenie sesji Starosta Zielonogórski podziękował radnym i pracownikom Starostwa Powiatowego za ich wytrwałą i pełną zaangażowania pracę na rzecz rozwoju Powiatu Zielonogórskiego.

Protokoły z sesji są dostępne na stronie: http://bip.powiat-zielonogorski.pl/?c=899