Bezpieczeństwo w szkołach i placówkach oświatowych

14 kwietnia br., w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie przeprowadzono szkolenie z zakresu bezpieczeństwa skierowane do dyrektorów szkół i placówek oświatowych oraz nauczycieli pracujących w gminach z terenu powiatu zielonogórskiego.

Przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze zapoznali uczestników z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w środowisku szkolnym. Przedstawiono informacje nt. rodzajów narkotyków i dopalaczy oraz sposobów ich rozpowszechniania w placówkach oświatowych i metod walki z dilerami.

Duży blok tematyczny poświęcono szkoleniu w przypadku ataku terrorystycznego na szkołę. Omówiono prawidłowe zachowanie się podczas ataku, zasady ewakuacji oraz  psychologiczne aspekty zachowania się w sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu. W ramach tej części szkolenia Grupa Specjalna Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze przeprowadziła ćwiczenie praktyczne ukazujące działanie Grupy w sytuacji zagrożenia terrorystycznego oraz sytuacji zakładniczych mogących wystąpić  na terenie placówek oświatowych.

Następnie bryg. Maksymilian Koperski Zastępca Komendanta Miejskiego PSP, Beata Leśniak Zastępca Dyrektora LO w Sulechowie oraz Dagmara Zientek p.o. Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulechowie  przedstawili aspekty prawne bezpieczeństwa w szkołach z uwzględnieniem obowiązków dyrektora szkoły oraz podmiotów współdziałających. Poruszono również tematykę związaną z zarządzaniem kryzysowym w placówce oświatowej.

Na zakończenie Dariusz Wróblewski Starosta Zielonogórski podsumował szkolenie oraz przedstawił istotne zagadnienia do realizacji w najbliższym okresie.