Wybór języka
powrót

Wspólne działania dla lepszej opieki zdrowotnej mieszkańców województwa lubuskiego!

11 grudnia 2024 r. w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie starosty zielonogórskiego Tadeusza Pająka z wiceminister zdrowia Katarzyną Kacperczyk, podczas którego zostały omówione priorytety dla systemu ochrony zdrowia w regionie lubuskim.

Spotkanie odbyło się z inicjatywy wicemarszałka województwa lubuskiego Sebastiana Ciemnoczołowskiego.

W rozmowach uczestniczyli również wicestarosta zielonogórski Agnieszka Szeląg, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sulechowie Wojciech Świtała oraz wiceprezes ds. rozwoju Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze Sp. z o. o Paweł Urbański.

Rozmowy dotyczyły rozwoju Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologicznego, na budowę którego Ministerstwo Zdrowia w październiku 2023 r. postanowiło przyznać szpitalowi w Zielonej Górze dotację w wysokości 243 mln zł.
Projekt realizowany w ramach tzw. Funduszu Medycznego znalazł się wśród 19. Wybranych przez ministerstwo zgłoszeń. Zakłada nie tyko budowę centrum, ale również doposażenie Zakładu Patomorfologii oraz Zakładu Radioterapii.

Kolejnym tematem poruszonym podczas spotkania były systemowe inwestycje w szpitale psychiatryczne, które odgrywają kluczową rolę, szczególnie w przypadku pacjentów wymagających intensywnego leczenia.

Dyskutowano również o ewentualnym połączeniu Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Sulechowie.
Przypomnijmy, że 12 listopada 2024 r. obydwie jednostki podpisały list intencyjny o współpracy, która może zakończyć się fuzją placówek. Takie rozwiązanie ma m.in. wyjść naprzeciw zapowiedziom Ministerstwa Zdrowia dotyczącym ogłoszenia w pierwszej połowie 2025 r. konkursu w ramach Krajowego Planu Odbudowy, skierowanego do podmiotów medycznych w kontekście ich konsolidacji. Kluczowe korzyści wynikające z planowanej reformy to m.in. poprawa bezpieczeństwa pacjentów, większy dostęp do usług medycznych w regionie, dostosowanie struktury szpitalnej do lokalnych potrzeb, rozwiązanie problemu braku kadry oraz zmniejszenie kłopotów finansowych. Szpital w Sulechowie, dla którego organem prowadzącym jest powiat zielonogórski, jest w trakcie przeobrażeń, które są wymogiem do przekształcenia go z Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w spółkę, co umożliwi skorzystanie z różnych form wsparcia.