„Przytok – tam, gdzie przeszłość nigdy nie milknie”

18 maja br., roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Przytoku, który ma siedzibę w zabytkowym pałacu, odbyła się konferencja naukowa pod hasłem „Przytok – tam, gdzie przeszłość nigdy nie milknie”.

W konferencji uczestniczyli Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski, Etatowy Członek Zarządu Powiatu Stanisław Okopień oraz wielu zaproszonych gości, a prowadzili ją pracownicy naukowi Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Nadleśnictwa Przytok.

Tematyka konferencji dotyczyła historii Przytoku, zabytków architektury (w szczególności dworu, pałacu i kościoła) oraz przyrody. Powiązana była z obchodami 150 rocznicy wybudowania pałacu, w którym obecnie mieści się Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Z tej okazji wydano znaczek okolicznościowy, o którego sfinansowanie zabiegało  Stowarzyszenie Miłośników Przytoku.

Przybyłych gości powitała Grażyna Płońska dyrektor MOS w Przytoku. Przed merytoryczną częścią konferencji uczestnicy mieli przyjemność obejrzeć przedstawienie pt. „Mały Książę” przygotowane przez wychowanków MOS pod kierunkiem Romany Walenciak. Uczniowie znakomicie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie, czym wzbudzili podziw gości przybyłych na czwartkowe spotkanie.

Po przerwie kawowej wysłuchano wielu referatów, m.in. prof. Joanny Karczewskiej i prof. Małgorzaty Konopnickiej. Prelekcje zakończyła ciekawa dyskusja. Uczestnicy konferencji mieli też okazję spacerować po zabytkowym parku i podziwiać architekturę wspaniałą pałacu.