Historia

Osada Zabór została założona w X wieku. Pierwsze historyczne zapisy o miejscowości pochodzą z roku 1306, gdzie wymieniana jest jako Sabir lub Saborin. Nazwa ta wywodzi się od jej położenia, czyli „za borem – za lasem”.

Zabór stanowił rezydencję magnacką należącą do możnych rodów niemieckich. W tej wsi powstał duży zespół pałacowo – parkowy. Zabór nigdy nie urósł do rangi miasta lub chociażby miasteczka, stał się tzw. Marktflecken – osiedlem posiadającym pewne prawa handlowe. Posiada układ wiejski (wielodrożnica), a o dawnych uprawnieniach targowych świadczy położony w centrum nieregularny plac.

W zamierzchłych czasach rejon znany był z wyrębu licznych lasów, a ludność zajmowała się warzeniem soli, uzyskiwanej z solanek dostarczanych rzeką Odrą. W latach 1840 -1944 wydobywano tu węgiel brunatny.

Położenie
Historia