Wybór języka
powrót

Położenie

Gmina Bojadła położona jest w Kotlinie Kargowskiej na środkowym Nadodrzu, we wschodniej części powiatu zielonogórskiego. Gminę tworzy 9 sołectw: Bojadła, Klenica, Pyrnik, Młynkowo, Bełcze, Siadcza, Susłów, Kartno, Pólko. Stolicą gminy jest wieś Bojadła.

Liczba mieszkańców gminy wacha się w granicach 3400 mieszkańców. Największe wsie to Bojadła i Klenica (obie po około 1200 mieszkańców).

Pierwsza wzmianka o Bojadłach pochodzi z 1291 roku, kiedy to Fritzko von Loebell otrzymał wieś jako lenno od rodu Zabeltitzów na Konotopie i Otyniu. W latach 1579-1904 miejscowość była własnością rodu von Kottwitz, by następnie przejść w ręce niemieckiego generał Reinharda von Scheffer-Boyadel, jednego z bohaterów bitwy pod Brzezinami.

Inna duża miejscowość położona na terenie gminy, tj. Klenica była przed długi czas w posiadaniu otyńskich Jezuitów. W XIX i XX wieku wsią zarządzała rodzina Radziwiłł.
W 2012 roku we wsi Bojadła oddana została do użytku sieć kanalizacji sanitarnej. Większość gminy jest również zwodociągowana.
Bogactwo naturalne (około 50% gminy pokrywają lasy) oraz tereny inwestycyjne przyciągają turystów jak i inwestorów.

Położenie
Historia
Gospodarka
Oferta inwestycyjna
Kultura
Turystyka
Zabytki
Imprezy cykliczne
Baza noclegowa