Nasze gminy królują w rankingach i konkursach!

Gminy z terenu powiatu zielonogórskiego królują w rankingach i konkursach, zdobywając czołowe lokaty i prestiżowe wyróżnienia.

26 maja br., na IV Lubuskim Forum Samorządowym przedstawiono wyniki dwóch ranking przygotowanych przez zespół pod przewodnictwem prof. nzw. dra hab. Eugeniusza Sobczaka z Politechniki Warszawskiej.

Przy tworzeniu obu rankingów zastosowano kilkanaście wskaźników:

1. wydatki majątkowe inwestycyjne per capita
  2. procent wydatków majątkowych inwestycyjnych w budżecie gminy
  3. wydatki na transport i łączność per capita
  4. procent wydatków na transport i łączność w wydatkach budżetu gminy
  5. procent dochodów własnych w dochodach budżetu gminy
  6. liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców
  7. liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców,
  8. liczba osób bezrobotnych na 1000 mieszkańców
  9. napływ ludności na 1000 mieszkańców
  10. odpływ ludności na 1000 mieszkańców
  11. liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców
  12. procent radnych z wyższym wykształceniem
  13. procent ludności objętej wodociągami
  14. procent ludności objętej kanalizacją ścieków
  15. procent ludności objętej oczyszczalnią ścieków.

Wśród laureatów I KONKURSU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO EDYCJA REGIONALNA 2016 WOJEWÓDZTWO LUBUSKIE znalazły się na czołowych lokatach gminy z terenu powiatu zielonogórskiego.

W KATEGORII: GMINA WIEJSKA
2 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Świdnica

W KATEGORII: GMINA MIEJSKO-WIEJSKA
10 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Sulechów
3 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Babimost

Wśród laureatów XIII KONKURSU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO DYNAMIKA LICZBY OSÓB PRACUJĄCYCH

W KATEGORII: GMINA WIEJSKA
3 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Trzebiechów

W KATEGORII: GMINA MIEJSKO-WIEJSKA
4 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Czerwieńsk
3 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Kargowa
2 miejsce w województwie lubuskim przyznano Gminie Babimost

W ostatnim miesiącu Gmina Świdnica zdobyła dwa kolejne wyróżnienia: złotą statuetkę i tytuł Gmina Roku w kategorii gmin wiejskich w Ogólnopolskim Plebiscycie Orły Polskiego Samorządu oraz III miejsce w rankingu „Miejsca sprzyjające edukacji 2017” w kategorii gmin poniżej 20 tys. mieszkańców.

Gmina Babimost również nie próżnowała i niedawno odebrała statuetkę ,,Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości 2017’’. Gmina Babimost po raz któryś została bardzo wysoko oceniona w konkursie Orły Polskiego Samorządu 2017 – Samorząd Przyjazny Przedsiębiorczości przez Organizatora – Ogólnopolską Federację Przedsiębiorców i Pracodawców.

Warto dodać, że nasze gminy rywalizowały też w plebiscycie Gazety Lubuskiej „Gmina na 6”. Jak mówi Grzegorz Widenka prezes zielonogórskiego oddziału Polska Press Grupa "...Wszyscy są wygranymi, choć kapituła musiała przyznać tylko po jednym wyróżnieniu w każdej kategorii".

Nie pozostaje nic innego, jak złożyć serdeczne podziękowania włodarzom i radnym wyróżnionych gmin za ich sumienną pracę na rzecz intensywnego rozwoju. Bo to właśnie m.in. doskonałej kondycji naszych gmin oraz ich efektywnej pracy Powiat Zielonogórski osiągnął w ubiegłorocznej edycji Ogólnopolskiego Rankingu Powiatów od 60 tys. do 120 tys. mieszkańców 11 miejsce!

Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą współpracę!