"Ewolucja na talerzu" - eliminacje okręgowe XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie
11 stycznia w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie odbyły się okręgowe eliminacje XX Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności okręgu Lubuskiego - objęte patronatem przez Dariusza Wróblewskiego Starostę Powiatu Zielonogórskiego.
W tegorocznych eliminacjach okręgowych jubileuszowej XX Olimpiady w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych uczestniczyło 40 uczniów - zwycięzców eliminacji szkolnych reprezentujących 21 szkół: z Gorzowa, Gubina, Iłowej, Lubska, Nowej Soli, Sulechowa, Szprotawy, Świebodzina, Zielonej Góry i Żar. W eliminacjach szkolnych w całym województwie lubuskim brało udział 383 uczniów z 23 szkół. W całej Polsce w eliminacjach okręgowych uczestniczyło około 800 uczniów z 428 szkół.
Sulechów reprezentowali uczniowie:
- III klasy Liceum Ogólnokształcącego – Miłosz Rozynek i Konrad Gieregowski;
- III i II klasy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych: Agata Lasota i Dorota Góra.
Eliminacje okręgowe polegały na rozwiązaniu testu z zakresu wiedzy o żywności i żywieniu człowieka oraz złożonych biologiczno-chemicznych aspektów żywienia i technologii gastronomicznej. Za test można było uzyskać maksymalnie 100 punktów, a aby być zakwalifikowanym do etapu centralnego należy otrzymać co najmniej 80% punktów.
Prace uczestników sprawdzała ośmioosobowa komisja w składzie:
- Przewodniczący: dr hab. Jacek Anioła - pracownik naukowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu;
- Zastępca przewodniczącego: mgr Beata Niemiec – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze;
- Sekretarz Komisji Okręgowej OWoŻiŻ: mgr inż. Magdalena Krystowska – nauczyciel przedmiotów gastronomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie;
- Członkowie: pięciu nauczycieli wybranych drogą losowania spośród opiekunów uczniów – uczestników olimpiady.
Podczas sprawdzania prac przez Komisję uczestnicy eliminacji wraz z opiekunami udali się z wizytą studyjną do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie, gdzie wysłuchali wykładu „Świadomy konsument żywności – jak korzystać z informacji na opakowaniach żywności” prof. dr hab. Grażyny Krasowskiej oraz zwiedzili Centrum Energetyki Stosowanej.
Po sprawdzeniu prac zostały ogłoszone wyniki i wręczone nagrody – zwycięzcy indywidualni, ich opiekunowie oraz szkoły otrzymali cenne nagrody książkowe ufundowane przez Starostę Zielonogórskiego, Urząd Miasta w Sulechowie, Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze, Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Sulechowie oraz Komitet Główny Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Za przychylność władz powiatu i miasta na rzecz Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności podziękował w imieniu Komitetu Głównego Olimpiady przewodniczący Komisji Okręgowej dr hab. Jacek Anioła.
Po ustaleniu punktacji w całej Polsce przez Komitet Główny Olimpiady do eliminacji centralnych zostało wytypowanych 3 najlepszych uczniów z okręgu lubuskiego.
Zwycięzcami w klasyfikacji indywidualnej zostali:
- Hanna Wilk – Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Żarach.
- Bartosz Patycki – Zespół Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp.
- Miłosz Rozynek – Liceum Ogólnokształcące w Sulechowie.
Organizatorem Olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, a współorganizatorem Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie.
Wśród uczestników Olimpiady są uczniowie średnich szkół gastronomicznych, liceów ogólnokształcących oraz wszystkich innych typów szkół ponadgimnazjalnych. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności spełnia wszystkie wymagania określone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Laureaci (1-15 miejsca w Polsce) oraz finaliści etapu centralnego, oprócz cennych nagród rzeczowych uzyskują zwolnienie z egzaminu zawodowego oraz wstęp na różne wydziały 15 uniwersytetów w Polsce (z wydziałami medycznymi włącznie) oraz 3 politechnik i SGGW w Warszawie.
Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności, podobnie jak inne olimpiady, jest trójstopniowa i obejmuje eliminacje szkolne (z udziałem kilkuset średnich szkół z całej Polski), eliminacje okręgowe (rozgrywane w dwunastu wydzielonych okręgach) oraz eliminacje centralne (w Szczecinie, Poznaniu lub innym mieście).
Celem Olimpiady jest: pobudzenie i rozwijanie zainteresowań uczniów problemami żywienia, upowszechnianie wzorców prawidłowego żywienia i promocja zdrowia, konfrontacja osiągnięć uczniów z różnych szkół i nawiązanie współpracy między nimi oraz podniesienie poziomu kształcenia w zakresie nauki o żywności i żywieniu.
Dotychczas rozegrano 19 edycji Olimpiady, każda o innej tematyce wiodącej, w których uczestniczyło około 100 tys. uczniów.
opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie