Gen. Stefan Rowecki "Grot" patronem LO w Czerwieńsku!

Piątek, 7 listopada zapisał się jako jeden z ważniejszych dni w historii Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku. W tym dniu bowiem, Szkole oficjalnie nadano imię gen. Stefana Roweckiego "Grota".

W uroczystości wzięli udział m.in. Ireneusz Plechan - Starosta Zielonogórski, Piotr Iwanus - Burmistrz Czerwieńska, Beata Niemiec - Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Zielonej Górze, gen. Sławomir Wojciechowski - Dyrektor Departamentu Strategii i Planowania Obronnego w Ministerstwie Obrony Narodowej, ppłk Grzegorz Dyrka - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Zielonej Górze, ppłk Andrzej Izdorczyk - Zastępca Dowódcy 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, kom. Maciej Sałek - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Zielonej Górze, mł. kap. Łukasz Januszewicz - przedstawiciel Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze, mł. insp. Lesław Urbanowski - Dowódca Jednostki Strzeleckiej 3006 w Nowej Soli, Piotr Dziedzic - Dyrektor Lubuskiego Muzeum Wojskowego w Drzonowie, Piotr Skurka - emerytowany dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku, dyrektorzy jednostek oświatowych powiatu zielonogórskiego i gminy Czerwieńsk, uczniowie Liceum oraz ich rodzice.

Podczas uroczystego apelu zorganizowanego przez grono pedagogiczne, uczniów i partnerów Szkoły uczniowie pierwszych klas złożyli ślubowanie i odebrali stopnie młodszego kadeta. Następnie Mirosław Zelisko - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieński podpisał porozumienie o współpracy z Jednostką Strzelecką 3006 w Nowej Soli.

Zaproszeni goście mieli okazję przypomnieć sobie historię życia patrona szkoły gen. Stefana Roweckiego "Grota" w trakcie prezentacji przygotowanych przez uczniów Liceum. Dzięki realistycznej inscenizacji, w której odtworzono moment aresztowania gen. "Grota" przez oddział SS zebrani przenieśli się do czasów II wojny światowej i poczuli grozę tamtych wydarzeń. Poruszające były również występy artystyczne uczniów, którzy przeplatali uroczystość żołnierskimi i patriotycznymi pieśniami.

Starosta Zielonogórski Ireneusz Plechan dokonał odsłonięcia nowej tablicy umieszczonej na budynku szkoły. Tuż po tym, Mirosław Zelisko wręczył honorowe odznaki Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku osobom i instytucjom, które przyczyniły się do rozwoju szkoły. Odznaki otrzymali: Ireneusz Plechan, Piotr Skurka, 4 Zielonogórski Pułk Przeciwlotniczy w Czerwieńsku, Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze.

Na zakończenie uroczystości wystąpiły dzieci z Przedszkola w Czerwieńsku, które oczarowały swoim występem wszystkich zebranych na placu apelowym Liceum w Czerwieńsku.

Pozostaje tylko jeszcze raz pogratulować dyrekcji, gronu pedagogicznemu i uczniom Liceum Ogólnokształcącego w Czerwieńsku, że z takim zaangażowaniem i pasją dążyli do tego, by ich szkoła miała takiego wspaniałego patrona i podziękować im za piątkową, naprawdę niezapomnianą uroczystość.