Wybór języka: pl

Wskocz na "Trampolinę" i skorzystaj z mikrodotacji!

5 lutego br., w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze Romuald Malinowski - Prezes Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych zaprezentował przedstawicielom organizacji pozarządowych działających na terenie powiatu zielonogórskiego założenia kolejnej edycji projektu „Trampolina – regionalny program wspierania inicjatyw obywatelskich”. W spotkaniu uczestniczyli również starostowie Dariusz Wróblewski i Waldemar Kotlarski.

 

 

 

Projekt stanowi część realizacji Programu FIO na lata 2014-2020, finansowanego z krajowych środków publicznych pochodzących z budżetu państwa. Na operatora dotacji dla województwa lubuskiego w ramach I Priorytetu Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich wybrano Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych.

„Trampolina” ma umożliwić obywatelom angażowanie się w różnorodne działania na rzecz innych, swoich wspólnot oraz w tworzenie, realizację i monitoring polityk publicznych. Ma również zaktywizować lokalne społeczności wokół działań o charakterze dobra wspólnego, mieszczących się w katalogu sfer pożytku publicznego, wynikających ze zdiagnozowanych potrzeb lub problemów.

Realizacji projektu służy organizowanie konkursów na dotacje, w ramach których wspierane są inicjatywy stymulujące współpracę mieszkańców województwa lubuskiego, którzy chcą wspólnie działać na rzecz swojej społeczności lub młodych organizacji pozarządowych, które chcą się rozwijać i potrzebują wsparcia na starcie.

W ramach konkursu „Trampolina” dofinansowane mogą zostać dwa typy projektów:

  • inicjatywy oddolne – projekty realizowane w dowolnej sferze pożytku publicznego, które inicjują współpracę mieszkańców na rzecz dobra wspólnego, tj. projekty realizowane przez młode organizacje, grupy nieformalne, grupy samopomocowe, których celem jest umożliwienie zaistnienia małym i nowym przedsięwzięciom we wspólnotach lokalnych, realizacja wspólnych działań na rzecz mieszkańców, jak również wspierające innowacyjne projekty i mechanizmy samopomocowe w zakresie przeciwdziałania społecznemu i zawodowemu wykluczeniu (pomoc dla samopomocy) oraz wyrównania szans,
  • rozwój organizacji – projekty, których celem jest rozwój organizacji lokalnych – fundacji i stowarzyszeń, małych i młodych, działających na rzecz środowiska lokalnego. Wśród dofinansowanych działań znaleźć się mogą m.in. zakup sprzętu biurowego, sprzętu związanego z merytorycznym obszarem działań organizacji, koszty adaptacji lokalu, oprogramowanie komputerowe, podniesienie kwalifikacji pracowników lub wolontariuszy, częściowe finansowanie kosztów osobowych związanych z obsługą księgową, prawną lub informatyczną, poszerzenie zakresu świadczonych usług oraz pomoc w opracowaniu długofalowych (co najmniej 12 miesięcznych) merytorycznych planów rozwoju (w tym również związanych z przyznaną dotacją). Koszt pomocy na opracowanie merytorycznego planu rozwoju nie może być wyższy niż 10% mikrodotacji.

Podmiotami uprawnionymi do skorzystania ze środków oferowanych w konkursie są: młode organizacje pozarządowe (wpisane do KRS nie wcześniej niż 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o mikrodotację), grupy nieformalne oraz grupy samopomocowe.

Projekty w ramach konkursu organizowanego w 2016 roku mogą być realizowane od 1 maja 2016 r., a ich realizacja musi zakończyć się najpóźniej do 30 września 2016 r.

Wszystkie informacje dotyczące projektu można znaleźć na: http://zlop.org.pl/?p=do_pobrania_iii_edycja

Ranking gmin

Mapa dojazdu