Wybór języka: pl

Spotkanie w sprawie organizacji obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i walk w Kargowej w czasie Powstania Wielkopolskiego

W środę, 23 sierpnia br., w Urzędzie Miejskim w Kargowej odbyło się spotkanie w sprawie organizacji obchodów stulecia walk w Kargowej w czasie Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości przez Polskę, prowadzone przez burmistrza Kargowej Jerzego Fabisia i starostę zielonogórskiego Dariusza Wróblewskiego.

 

Zaproszeni goście: Edwin Łazicki Przewodniczący Rady Powiatu, Waldemar Kotlarski Wicestarosta, Bernard Radny Burmistrz Babimostu, Jacek Kolesiński Wójt Siedlca, Marta Paron Zastępca Burmistrza Kargowej, Teresa Gorzelanna Sekretarz Gminy Kargowa, płk  Mirosław Szwed Dowódca Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, płk Jacek Kiliński Dowódca Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie, Andrzej Popko Nadleśniczy Nadleśnictwa Wolsztyn, Sławomir Majsner Nadleśniczy  Nadleśnictwa Babimost, Jarosław Pańczuk Nadleśniczy  Nadleśnictwa Sulechów, Waldemar Ligma Dyrektor GCK Kargowa, Zbigniew Michalski Dyrektor ZSP Kargowa, Brygida Wróblewska Prezes KUTW Kargowa, Jerzy Przybecki Prezes TPPW 1918/1919 O/Sulechów, Danuta Wróblewska Prezes Koła TPPW w Kargowej, Paweł Michalski pracownik CK Wielichowo, Piotr Kaźmierczak historyk GRH, Mirosław Zelisko Wiceprezes Zielonogórskiego Rynku Rolno Towarowego, Małgorzata Banaszyńska i Waldemar Banaszyński z Grupy Miłośników Militariów WESTomawiali organizację poszczególnych uroczystości, które będą trwały ponad rok, a rozpoczną się 10 listopada 2017 r. przypomnieniem 210. rocznicy odegrania hymnu po raz pierwszy na ziemiach polskich w obecności władcy, a zakończą w lutym 2019 r. uroczystościami związanymi z 100. rocznicą walk powstańców wielkopolskich. Wszystkie wydarzenia i uroczystości będą związane z historią naszej ziemi, jej polską przeszłością i przypomną w jaki sposób mieszkańcy Kargowej dbali o polskość i walczyli o to, by być w granicach Rzeczpospolitej. Pierwszy bronił jej kpt. Więckowski w 1793 r., później hrabia Moritz von Unrug przyjmując Fryderyka Augusta władcę Księstwa Warszawskiego, następnie powstańcy z Wielichowa oraz okoliczna ludność w czasie wizyty komisji wersalskiej w 1919 r. Wszystkie te obchody będą powiązane z podobnymi w Gminie Babimost i Siedlec, ponieważ ich historia jest nierozerwalna z historią Kargowej. Natomiast zaplanowane działania edukacyjne przeprowadzone zostaną również we wszystkich gminach Powiatu Zielonogórskiego.

Planowany harmonogram obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski i walk w Kargowej w czasie Powstania Wielkopolskiego pod hasłem „Od kapitana Więckowskiego do Powstania Wielkopolskiego”:

  • 10 listopada 2017 r. pod hasłem: „1919 r. Tu była prawie Polska ...”

- 210. rocznica odegrania hymnu: piknik z punktem mobilizacyjnym powstańców (rynek w Kargowej),
- odegranie hymnu przez orkiestrę wojskową,
- otwarcie wystawy „1919 r. Tu była prawie Polska...”,
-  koncert orkiestry wojskowej w GCK w Kargowej.

  • 10 -11 lutego 2018 r. pod hasłem: „Wracamy do domu”

- odsłonięcie kamienia/tablicy z okazji 90. rocznicy przeniesienia zwłok powstańców do Wielichowa,
- symboliczne pobranie ziemi do urny z miejsca pochówku powstańców,
- apel pamięci,
- przewiezienie urny do kościoła w Kopanicy – msza,
- wystawa militariów,
- rekonstrukcja/ widowisko przy dawnym dworcu w Kargowej.
- msza w Wielichowie,
- przewiezienie urny na cmentarz,
- apel pamięci.

  • luty – czerwiec 2018 r. - konkursy dla uczniów szkół w Kargowej, Wielichowie i Babimoście

- fotograficzny: „Śladami Powstania Wielkopolskiego dawniej i dziś”,
- literacki:
„Z pamiętnika powstańca” - starsi uczniowie,
„List powstańca” - młodsi uczniowie,
- z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim – w szkołach gminy Babimost, Kargowa, Wielichowo.

  • kwiecień 2018 r.
    - sadzenie dębów pamięci,
  • czerwiec 2018 r.
    - finał konkursu z wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim w Kargowej,
    - podsumowanie konkursów i wręczanie nagród.
  • wrzesień 2018 r.
    - otwarcie leśnych ścieżek rowerowych śladami powstańców wielkopolskich,
    - rajd rowerowy.
  • 10 listopada 2018 r.
    - obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Kargowej,
    - inscenizacja w GCK w Kargowej dotycząca: walk kapitana Więckowskiego o Kargowę w 1793 r. - 225. rocznica, odegrania w Kargowej po raz pierwszy hymnu w obecności głowy państwa – 1807 r., walk powstańczych w Kargowej w lutym 1919 r., wizyty komisji wersalskiej w Kargowej w kwietniu 1919 r.

 

  • 10 lutego 2019 r.
    - promocja publikacji o powstańcach z Kargowej,
    - rekonstrukcja fragmentu zdarzeń z walk o Kargowę 12 lutego 1919 r.

 

 

Ranking gmin

Mapa dojazdu