Wybór języka: pl

„Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna”

W dniach 5 i 6 września br. za sprawą zorganizowanej przez Powiat Zielonogórski i stowarzyszenie Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna” Trzebiechów i Podlegórz gościł znamienite osoby ze świata kultury, sztuki oraz miłośników turystyki.

Organizacja takiego wydarzenia nie byłaby możliwa bez osobistego zaangażowania wielu osób. Dzięki Wójtowi Gminy Trzebiechów Stanisławowi Drobkowi uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać fantastycznego koncertu w podlegórskim kościele oraz spotkać się przy kolacji w Polsko – Niemieckim Centrum Spotkań w Podlegórzu. Podziękowania należą się również Stowarzyszeniu na Rzecz Odnowy i Rewaloryzacji Dzieła Henrego van de Velde w Polsce, które znaczną część organizacji wzięło na siebie oraz Lubuskiemu Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków- Barbarze Bielinis-Kopeć, za wsparcie merytoryczne i organizacyjne, zwłaszcza drugiego dnia konferencji.

Wrześniowa konferencja była elementem kulminacyjnym projektu pt. „Śladami Henry`ego van de Velde – turystyka transgraniczna”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007-2013 oraz budżetu państwa, który Powiat Zielonogórski realizuje wraz z saksońskim partnerem – Stowarzyszeniem Touristische Gebietsgemeinschaft NEISSELAND. Szczególne słowa podziękowania należą się Panu Czesławowi Fiedorowiczowi- Prezesowi Euroregionu „Sprewa- Nysa- Bóbr”, który osobiście zaangażował się w pomoc w znalezieniu nam niemieckiego partnera oraz na bieżąco służył pomocą w przygotowaniu projektu.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Ambasadora Królestwa Belgii w Warszawie, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewody Lubuskiego i Marszałka Województwa Lubuskiego. Patronatu merytorycznego udzielił Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków, zaś patronat medialny objęli: Radio Plus, Gazeta Wyborcza, Radio Zachód, TVP Gorzów Wielkopolski oraz Gazeta Lubuska.

Drugiego dnia konferencji, po oficjalnym otwarciu imprezy przez Starostę Zielonogórskiego Ireneusza Plechana, zebrani goście mieli okazję wysłuchać Ministra Andrzeja Szynki- Zastępcy Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie, wystąpień przedstawicieli lokalnych władz samorządowych, ale przede wszystkim ciekawych prelekcji przygotowanych przez zaproszonych ekspertów. W trakcie prezentacji poruszono tematykę związaną z rekultywacją parków i ogrodów, opracowaniami na temat wyznaczania szlaków turystycznych na trasie Polska-Niemcy oraz przedstawiono wirtualne rekonstrukcje projektów wykonanych przez Henry`ego van de Velde. Ponadto prelegenci pokazali dzieła van de Velde, mieszczące się w Trzebiechowie, na tle pozostałych znajdujących się w innych częściach Europy, a także zaprezentowali przebieg prac restauratorsko-renowacyjnych od roku 2003 tj. od momentu odkrycia trzebiechowskiej perły secesji. Erwin Bockhorn von der Bank- potomek ostatniego przedwojennego ordynatora sanatorium (dzisiejszego Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie) zapoznał uczestników z historią odkrycia trzebiechowskich dzieł van de Velde oraz przedstawił, jak przebiegała współpraca artysty z rodziną von Reuss podczas budowy i projektowania wnętrz budynków. Pani Barbara Bielinis-Kopeć- Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, podsumowując całość poruszanej tematyki, przedstawiła tezę, iż Dom Pomocy Społecznej w Trzebiechowie można śmiało potraktować jako produkt turystyczny.

Konferencji towarzyszyła wystawa płócien ze zdjęciami dzieł Henry`ego van de Velde znajdujących się w Trzebiechowie, autorstwa zielonogórskiego fotografa Tomasza Gawałkiewicza. Płótna te będzie można oglądać od 13 września do 31 października br. w sulechowskim Zborze, natomiast od 5 listopada do 15 grudnia ekspozycja zostanie przeniesiona do Bad Muskau.

Wszystkim zaangażowanym w organizację i przebieg konferencji jeszcze raz serdecznie dziękujemy. Zapraszamy na wystawy płócien oraz do odwiedzenia Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie, by móc na żywo zobaczyć jedyne w Polsce dzieła Henry`ego van de Velde.

 

 

 

 

Ranking gmin

Mapa dojazdu