Relacja z IV Powiatowych Targów Edukacyjnych
21 lutego 2014 roku na auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie odbyły się IV Powiatowe Targi Edukacyjne. Organizatorem przedsięwzięcia jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie pod patronatem Powiatu Zielonogórskiego. Targi na stałe zagościły w kalendarzu imprez organizowanych przez szkołę i powiat. Już po raz czwarty gościliśmy przedstawicieli wyższych uczelni, wojska i szkół policealnych, którzy zachęcali młodzież do podjęcia nauki w ich placówce. Targi otworzył Starosta Powiatu Zielonogórskiego Ireneusz Plechan. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Jan Rerus – przewodniczący Rady Gminy miasta Sulechów, Edwin Łazicki – przewodniczący Rady Powiatu Zielonogórskiego. Patronat medialny objęła TVP Gorzów Wielkopolski.
Ofertę edukacyjną przedstawili następujący wystawcy: Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego z Zielonej Góry, UAM Collegium Polonicum ze Słubic, Medyczne Studium Zawodowe z Zielonej Góry, Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu z Wrocławia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa z Sulechowa, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Akademia Morska ze Szczecina, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarskich z Poznania, Uniwersytet Zielonogórski, Wojskowa Komenda Uzupełnień z Zielonej Góry, Wyższa Szkoła Bankowa z Wrocławia, Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa z Poznania, Wyższa Szkoła Logistyki z Poznania, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych z Wrocławia, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny ze Szczecina, Policealna Szkoła nr 6 z Zielonej Góry.
Przedstawiciele poszczególnych uczelni i szkół policealnych próbowali zainteresować młodych ludzi stojących przed jednym z najważniejszych życiowych wyborów. Zachęcali ich, by wybrali naukę właśnie w ich szkole. Największe zainteresowanie wzbudziły stoiska, na których do przedstawienia informacji wykorzystano nowoczesne technologie. Przedstawiciele Wyższej Szkoły Ofierskiej zachęcali maturzystów do wstąpienia w szeregi wojska polskiego, opowiadając o profitach wynikających z podjęcia takiej decyzji. Wyższa Szkoła Bankowa z Wrocławia zapraszała do loterii. Co godzinę losowano zwycięzców, którzy otrzymywali nagrody: kubki, piłeczki, notesiki, kalendarze i długopisy. Akademia Morska ze Szczecina przedstawiła ciekawą propozycję uczestnictwa młodzieży kształcącej się w profilu logistyk i mechatronik w zajęciach na ich uczelni. Podobną ofertę złożył Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Panowie reprezentujący ZUT pokazali działanie drukarki 3D. Natomiast Pani z Koła Naukowego tej uczelni opowiadała o egzotycznych bezkręgowcach. Uczniowie mogli zobaczyć okazy karaczanów, patyczaka oraz skorpiona, który pod wpływem promieni UV zmieniał kolor na niebieski.
Medyczne Centrum Zawodowe z Zielonej Góry uatrakcyjniło targi dzięki tatuażom z henny. Dziewczęta uczące się w szkołach kosmetycznych, uczyniły niektóre z pań szczęśliwszymi, proponując im różne zabiegi kosmetyczne. Targi okazały się bardzo atrakcyjne. Każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji targów. Jedno jest pewne, panowała niepowtarzalna atmosfera. Młodzież była zadowolona i podekscytowana. Być może część uczniów wybrało kierunek, który chciałoby studiować. Mieli okazję przyjrzeć się wielu ofertom przedstawionym w jednym miejscu. Przedsięwzięcie niewątpliwie odniosło ogromny sukces.
Monika Dziadek