Nowy wymiar szkolnictwa zawodowego w powiecie zielonogórskim
Podczas wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym w Zielonej Górze Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski, Wicestarosta Waldemar Kotlarski, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej prof. dr hab. inż. Marian Miłek, Dyrektor Zespołu Szkół ponadgimnazjalnych w Sulechowie Jerzy Rozynek oraz Małgorzata Bieniaszewska właścicielka sulechowskiej firmy MB-Pneumatyka podsumowali akcję pn. "Powiat Zielonogórski - tu mieszkam, tu się uczę, tu pracuję", promującą szkolnictwo zawodowe i przedsiębiorczość w powiecie zielonogórskim.
Poza podsumowaniem kampanii promocyjnej na spotkaniu podpisano dwa ważne dokumenty. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie podpisał umowę o utworzeniu klasy patronackiej w zawodzie technik mechatronik z firmą MB-Pneumatyka. Od 1 września uczniowie tego kierunku będą uczyli się zawodu i praktykowali w nowoczesnych laboratoriach firmy. Firma MB-Pneumatyka to jedyna w Polsce i jedna z kilku w Europie produkująca złącza do pneumatycznych układów hamulcowych. Umowę podpisała Małgorzata Bieniaszewska właścicielka firmy MB-Pneumatyka oraz Jerzy Rozynek Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie. Z kolei Powiat Zielonogórski podpisał list intencyjny o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Sulechowie. List wyznacza początek wspólnych prac nad przygotowaniem projektu edukacyjnego pn. „Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego w Powiecie Zielonogórskim”. Strony deklarują współpracę w zakresie przygotowania i realizacji projektu w ramach Osi Priorytetowej VIII Nowoczesna Edukacja, działanie 8.4 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego, poddziałanie 8.4.1 Doskonalenie jakości kształcenia zawodowego – projekty realizowane poza formułą ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, którego celem jest zwiększenie zdolności do zatrudnienia uczniów szkół i placówek oświatowych kształcenia zawodowego. Okres realizacji projektu: przewidziano na najbliższe 6 lat do 2022 roku.
Przypomnijmy. Akcja prowadzona w pierwszym półroczu 2016 roku miała zachęcić młodych ludzi do wyboru szkolnictwa zawodowego jako najlepszej ścieżki edukacyjnej. Do akcji aktywnie włączono dyrektorów i nauczycieli w gimnazjach działających w gminach na terenie powiatu zielonogórskiego. Na zorganizowanej przez Powiat Zielonogórski i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie debacie przedstawiono, jak ważna jest rola wychowawców w zmianie postrzegania kształcenia zawodowego przez gimnazjalistów i ich rodziców.
Oprócz „teoretycznej” aktywizacji środowiska pedagogicznego w gimnazjach Powiat Zielonogórski zorganizował jednocześnie praktyczne warsztaty dla gimnazjalistów i ich wychowawców u lokalnych pracodawców. W okresie od kwietnia do końca maja 2016 roku gimnazjaliści będą mieli okazję poznać „od środka” firmy tj. Ikea Industry, Nestle, MB Pneumatyka, Franz-Pol czy Fabryka Nici Amanda. Zorganizowane wycieczki do firm miały pomóc gimnazjalistom w podjęciu decyzji o wyborze kierunku kształcenia i przede wszystkim ukierunkować ich zainteresowania w stronę kształcenia zawodowego, które w obecnych realiach jest gwarancją szybkiego znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy.
W ramach akcji Starosta Zielonogórski Dariusz Wróblewski i Wicestarosta Waldemar Kotlarski wraz z Dyrektorem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie Jerzym Rozynkiem osobiście przeprowadzili szereg spotkań „face to face” z właścicielami, prezesami i przedstawicielami firm działającymi na terenie powiatu zielonogórskiego. Dzięki temu zabiegowi poznali oczekiwania i propozycje współpracy ze strony lokalnych pracodawców. Przeprowadzono również wiele rozmów z przedstawicielami władz PWSZ w Sulechowie w celu opracowania wspólnej strategii działania na rzecz rozwoju szkolnictwa zawodowego w powiecie zielonogórskim.
"Powiat Zielonogórski - tu mieszkam, tu się uczę, tu pracuję" oczami mediów:
http://gorzow.tvp.pl/26042828/promocja-szkolnictwa-zawodowego-modelowy-osrodek
http://www.zachod.pl/radio-zachod/szkoly-zawodowe-to-jest-to-twierdzi-starosta-zielonogorski/