Wybór języka: pl

Dzień Patrona. Rocznica urodzin gen. Sikorskiego w Sulechowie

W piątek, 23 maja br. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego w Sulechowie odbyła się uroczystość poświęcona patronowi szkoły, w związku z kolejną 133. rocznicą Jego urodzin.

W obchodach rocznicowych, których gospodarzem był dyrektor szkoły Jerzy Rozynek uczestniczyli: Ireneusz Plechan - Starosta Zielonogórski oraz członkowie Stowarzyszenia „GIBRALTAR 1943” z Zielonej Góry i Sulechowa: generał Zbigniew Szura z małżonką, prof. UZ Wiesław Hładkiewicz, Jerzy Przybecki, Bogusław Malicki, Krzysztof Wesołowski, Jan Kot i Elżbieta Chruszcz. Wśród gości byli również: płk Zenon Wiśniewski - dowódca jednostki wojskowej w Sulechowie, płk Henryk Karliński reprezentujący Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Stanisław Szymkowiak - pełnomocnik Zarządu Województwa Lubuskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jolanta Mijalska - nauczycielka szkoły podstawowej w Brodach, poczty sztandarowe, kompania honorowa 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa oraz nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Władysława Sikorskiego w Sulechowie.

Pierwsza część uroczystości odbyła się na placu szkolnym. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym był apel pamięci i salwa honorowa. Generał brygady Zbigniew Szura, prezes Stowarzyszenia „Gibraltar 1943” odznaczył sztandar szkoły medalem pamiątkowym 70. rocznicy tragicznej śmierci gen. Władysława Sikorskiego w Gibraltarze.Po odznaczeniu sztandaru delegacje złożyły kwiaty przy tablicy gen. Sikorskiego.

Następnie w auli szkoły prof. Wiesław Hładkiewicz z Uniwersytetu Zielonogórskiego wygłosił wykład o życiu i śmierci gen. Sikorskiego, opowiadając również o swoich spotkaniach i rozmowach w Londynie. Dyrektor szkoły Jerzy Rozynek został odznaczony medalem, który wręczył mu pułkownik Henryk Karliński. Zwycięzcy szkolnego konkursu wiedzy o Władysławie Sikorskim i konkursu plastycznego „Sikorski mój patron” dostali dyplomy i nagrody.

Szkoła była pięknie ozdobiona w narodowych biało-czerwonych kolorach. Były prezentowane prace konkursowe uczniów, które z ciekawością oglądano. Inicjatorem uroczystości było Stowarzyszenie „Gibraltar 1943”, działające na rzecz upowszechniania wiedzy o generale Sikorskim. Obchody zorganizowało wspólnie Stowarzyszenie „Gibraltar 1943”, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych i jednostka wojskowa w Sulechowie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej pięknej patriotycznej uroczystości.

Ranking gmin