Wybór języka: pl

Wojewódzkie Obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków w Szprotawie

Dnia 26 kwietnia 2018 r. w Szprotawskim Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

Współorganizatorami tego wydarzenia byli: Burmistrz Szprotawy i Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz Szprotawskim Domem Kultury i Towarzystwem Borów Dolnośląskich. Patronat nad obchodami objął Pan Władysław Dajczak Wojewoda Lubuski. Wydarzenie wpisało się również w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wojewoda wraz z Panią Barbarą Bielinis-Kopeć Lubuskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków wręczyli nagrodę Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków „Lubuskie Konserwacje 2018”, którą przyznano

• dla Szpitala Rehabilitacyjno-Leczniczego SP ZOZ w Wojnowie - za przeprowadzenie w latach 2005-2016 kompleksowych prac remontowo-budowlanych i restauratorskich w pałacu w Wojnowie,
  • SP ZOZ Centrum Leczenia Dzieci i Młodzieży w Zaborze - za przeprowadzenie w latach 2004-2017 kompleksowych prac remontowych i konserwatorsko-restauratorskich w pałacu w Zaborze,
  • Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Szprotawie,
  • Parafii Rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu.

Uhonorowano też osoby, którym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki „Za opiekę nad zabytkami”. Byli wśród nich m.in. pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Zielonej Górze.
W dalszej części spotkania goście uczestniczyli w sesji naukowej, której tematy dotyczyły  początków polskiej państwowości i ważnych wydarzeń historycznych Szprotawy.

Nagrodę dla Szpitala Rehabilitacyjno-Leczniczego SP ZOZ odebrała osobiście dyrektor Joanna Maciąg. Serdecznie gratulujemy.

Ranking gmin