Wybór języka: pl

Wernisaż wystaw z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie ma zaszczyt zaprosić w czwartek 05.09.2019 r. na godz. 14:00  na wernisaż wystaw czasowych:

 

Lubuscy bohaterowie na szlakach II wojny światowej

oraz

Polskie lotnictwo września 1939 – fakty i mity

Wernisażowi towarzyszyć będzie oficjalna prezentacja okolicznościowego muralu pt. Wrzesień 1939, który powstał z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego na ścianie muzealnego pawilonu ekspozycyjnego. Na muralu zobaczyć będzie można polskich żołnierzy obsługujących armatę polową kal. 76 mm, schron bojowy z okolic Wizny oraz krzyż Virtuti Militari – który symbolicznie podkreśla bohaterstwo polskich obrońców.

O wrześniowych walkach w powietrzu opowie wystawa „Polskie lotnictwo września – fakty i mity”, na którą składać się będą materiały archiwalne, zdjęcia oraz modele polskich samolotów z okresu II Rzeczpospolitej. Mural powstał dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Polacy jako pierwsi stawili opór hitleryzmowi i pomimo wrześniowej klęski w dalszym ciągu walczyli na wszystkich frontach wojny o odzyskanie Niepodległości. O tym opowie wystawa „Lubuscy bohaterowie na szlakach II wojny światowej”, na której zobaczyć będzie można pamiątki z Wojny Obronnej 1939 r., walk we Włoszech, Francji, Belgii, Holandii, Niemczech, w ZSRR i na terenach okupowanej, a następnie wyzwalanej Polski . Będą to zdjęcia, dokumenty odznaczenia, wspomnienia po żołnierzach, którzy swoje powojenne losy związali z naszym regionem. Zgromadzone na wystawie eksponaty pochodzić będą ze zbiorów własnych muzeum oraz z archiwów rodzinnych lubaszan, którzy odpowiedzieli na nasz apel o zbiórce pamiątek, za co im bardzo dziękujemy.

Wspomniane wyżej przedmioty tradycyjnie uzupełnią sylwetki mundurowe, a kontekst bitewny zostanie nadany dzięki sugestywnym dioramom i modelom przygotowanym przez pracownię Adama Gawlika z Bytomia Odrzańskiego. Ważnym elementem wystawy będzie dużej powiększenie mapy, na której zobaczyć będzie można miejsca walk polskich żołnierzy, w tym lubuszan po których pamiątki ma zaszczyt przechowywać nasza placówka. Wystawa to powstała dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Obie wystawy obejrzeć będzie można do końca bieżącego roku.

Ranking gmin

Mapa dojazdu