Wybór języka: pl

Sytuacja hydrologiczna na terenie Powiatu Zielonogórskiego

Wczoraj odbyło się posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Nowogrodzie Bobrzańskim, aby omówić obecną sytuację na rzekach i podjąć odpowiednie działania. Uczestniczyli w nim przedstawiciele służb i inspekcji, w tym Wód Polskich, Starostwa Powiatowego, OSP, OPS, Urzędu Miejskiego oraz MZGKiM. Prognozy przewidują, że w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin do gminy Nowogród Bobrzański dotrze fala wezbraniowa, której wpływ zależy m.in. od sytuacji na zaporze w Pilchowicach.

Na terenie Gminy Nowogród Bobrzański obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

W odpowiedzi na zagrożenie zdecydowano o prewencyjnym zabezpieczeniu najbardziej narażonych miejsc, takich jak Dobroszów Mały, Dobroszów Wielki, Nowogród Bobrzański, Cieszów, Krzywa i Podgórzyce, poprzez ustawienie worków z piaskiem na wałach przeciwpowodziowych. Dodatkowo PGE prowadzi działania mające na celu regulację przepływu wody na kanale dychowskim, by zminimalizować potencjalne skutki zbliżającej się fali.

Aktualne prognozy wskazują, że poziomy wód mogą zbliżyć się do stanów alarmowych. W Dobroszowie Wielkim przewiduje się wzrost do 418 cm, a w Nowogrodzie Bobrzańskim do 295 cm. Sytuacja może ulegać zmianom, dlatego apelujemy o zachowanie czujności i bieżącego śledzenia komunikatów.

Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego monitoruje na bieżąco 24h/7 aktualną sytuację na terenie powiatu zielonogórskiego. Jutro odbędzie posiedzenie Powiatowego Sztabu Zarządzania Kryzysowego z udziałem włodarzy gmin z terenu powiatu zielonogórskiego, Miasta Zielona Góra oraz właściwych służb i inspekcji w sprawie aktualnej sytuacji hydrologicznej. Wszystkie działania mają na celu przygotowanie się na możliwe skutki wzrostu poziomu wody. Prosimy mieszkańców o ostrożność i unikanie zbliżania się do koryt rzek, szczególnie jeśli nie jest to konieczne. Obecne prognozy mogą się zmienić, dlatego ważne jest śledzenie najnowszych informacji.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Prosimy mieszkańców o zachowanie rozwagi i ostrożności.

Ranking gmin