Wybór języka: pl

Spotkanie poświęcone przyszłości regionu, Powiatu Zielonogórskiego oraz Gmin Nadodrzańskich

24 listopada 2021 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Zielonej Górze przy ul. Podgórnej 5 odbyło się spotkanie poświęcone przyszłości regionu, Powiatu Zielonogórskiego oraz Gmin Nadodrzańskich.

Kolejno omówiono inwestycje związane z przeprawami mostowymi
w Cigacicach, Milsku i Pomorsku.

Spotkanie otworzył Wicestarosta Zielonogórski Tadeusz Pająk, który powitał gości oraz omówił krótko tematykę rozmów.

Jako pierwszy głos zabrał Członek Zarządu Powiatu Zielonogórskiego Mirosław Andrasiak,
który potwierdził, że ruch na moście w Cigacicach będzie jak do tej pory wahadłowy. Utrzymana zostanie także nośność mostu na poziomie 16 ton.

Została przełożona sieć wodociągowa pod dnem Odry. Dzięki takiemu rozwiązaniu remontowany most w Cigacicach odzyskał drugą kładkę dla pieszych. (do tej pory jedna kładka zajmowana była przez wodociąg).

Mirosław Andrasiak podał termin zakończenia prac remontowych mostu na 15 stycznia 2022 r.

Następnie głos zabrał Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Sławomir Kotylak, który omówił postępy budowy mostu w Milsku. Harmonogram prac przewiduje zakończenie inwestycji w sierpniu 2022 r.

Przy okazji rozmów o przeprawach mostowych Wójt Gminy Trzebiechów Izabella Staszak poruszyła temat bezpieczeństwa na drogach w gminie Trzebiechów na odcinkach Kruszyna – Radowice oraz Trzebiechów – Bojadła. Pani Wójt zasygnalizowała problem niebezpiecznych sytuacji drogowych spowodowanych zbytnią bliskością drzew względem jezdni, spadających gałęzi, ciężarówek omijających pochylone nad drogą drzewa, co prowadzi do sytuacji w których samochód ciężarowy czołowo jedzie na samochód osobowy. Tego typu niebezpieczne sytuacje potwierdził także Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego Sławomir Kotylak wraz z Burmistrzem Sulechowa Wojciechem Sołtysem.

W spotkaniu udział wziął także z ramienia Wojewody Lubuskiego jego doradca, Pan Kazimierz Łatwiński. Mirosław Andrasiak oficjalnie poprosił o większe wsparcie finansowe Wojewody na remonty dróg w rejonie nowych przepraw mostowych w następnych latach.

Następnie rozmowy przeszły na planowaną budowę mostu i infrastruktury drogowej w Pomorsku i okolicach Zielonej Góry. Wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk zaznaczył, że na budowę mostu w Pomorsku zabezpieczona została kwota 78 milionów zł u Wojewody Lubuskiego a także 15 milionów zł obiecała Marszałek Województwa Lubuskiego.

Na inwestycję związaną z połączeniem planowanego mostu w Pomorsku
z Zieloną Górą i Sulechowem zaplanowana została kwota 130 milionów zł na lata 2025-2027 dzięki czemu finansowanie inwestycji zostało zabezpieczone.

Zakończenie robót budowlanych mostu i obwodnicy zachodniej Zielonej Góry przewidywane jest obecnie na 2025 r.

Wiceprezydent Kaliszuk wnioskował o maksymalne przyspieszenie w związku z pracami projektowymi. Dyrektor Kotylak zapewnił, że wszystkie prace idą najszybciej jak pozwalają procedury.

Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus wskazał ważność inwestycji dla rozwoju gminy Czerwieńsk.

Jeszcze w grudniu br. planowane jest spotkanie z przedstawicielami GDDKiA. Zależy ono niestety w dużej mierze od rozwoju sytuacji pandemicznej.

W spotkaniu uczestniczyli:

Wicestarosta Zielonogórski Tadeusz Pająk,

Członek Zarządu Powiatu Zielonogórskiego Mirosław Andrasiak,

Wiceprezydent Miasta Zielona Góra Krzysztof Kaliszuk,

Doradca Wojewody ds. Gospodarki i Infrastruktury Kolejowo-Drogowej Kazimierz Łatwiński,

Zastępca Szefa WSzW – Szef Wydziału ppłk Mirosław Wadowski,

Burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys,

Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus,

Wójt gminy Trzebiechów Izabella Staszak,

Wójt gminy Bojadła Krzysztof Gola,

Wójt gminy Zabór Robert Sidoruk.

Ranking gmin